فوت 13 نفر در اثر مریضی سل در دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 09 حمل, 1400 367 0

مسئولان صحی دایکندی در روز تجلیل از روز جهانی مبارزه با توبرکلوز یا سل می‏گویند، در جریان سال 2020 میلادی 13 تن در ولایت دایکندی در اثر مریضی سل فوت کرده اند.

علی خان آرام معاون صحت عامه دایکندی گفت: توبرکلوز یا سل یک مرض ساری بوده و قابل وقایه و تداوی می‎باشد. او گفت: در سال 2020 میلادی 466 واقعه مثبت توبرکلوز در سطح دایکندی شناسایی و مبتلایان آن تحت تداوی قرار گرفته اند و از آن جمله؛ 404 نفر دوباره صحت یاب، 13 تن فوت و مابقی تحت درمان قرار دارند.

او سرفه بیشتر از دو هفته همراه با بلغم، تب و عرق شبانه، بی اشتهایی، دردسینه و وزن با ختن را از علایم مرض سل بیان کرد.

با این حال، محمدعلی ارزگانی معاون ولایت دایکندی گفت: توبرکلوز یا سل مرض میکروبی و ساری است که اکثرا شش‏ها را مصاب می سازد. او افزود: این مرض به دو نوع ریوی و خارج ریوی می باشد.

ارزگانی علاوه نمود: مبارزه با این ویروس توبرکلوز تنها مربوط وزارت صحت عامه نبوده بلکه عزم همگانی می طلبد. ارزگانی گفت: براساس آمارها سالانه 1.6 میلیون نفر در سراسر جهان در اثر ویروس کرونا جان می بازند.

از سوی دیگر، اسحاق حسینی مسئول بخش توبرکلوز ریاست صحت عامه دایکندی گفت: در سال 1399 به تعداد 7037 واقعه مشکوک به توبرکلوز ثبت و از آن جمله؛ 466 واقعه مثبت تشخیص شده اند که شامل؛ 277 خانم و 189 مرد می‎باشند.

او افزود: افراد مسن، خانم های  که تازه ولادت نموده باشد، افراد مصاب به سوء تغذی و اطفال که در مقابل توبرکلوز واکسین نشده باشند از افرادی هستند که بیشتر به مرض توبرکلوز مبتلا می شوند.

از روز جهانی مبارزه با توبرکلوز تحت شعار« زمان در گذر است، بیایید به هر مریض توبرکلوز رسیدگی نماییم» در حالی تجلیل می کنیم براساس آمار رسمی وزارت صحت در سال 2020 به تعداد 73 هزار واقعه جدید توبرکلوز در سراسر کشور تشخیص شده است و به تعداد 9800 نفر در اثر مریضی توبرکلوز جان باخته اند.

بر اساس آمارهای وزارت صحت عامه، 57 درصد مبتلایان واقعات تشخیص شده زنان و 21 درصد اطفال زیر سن 15 سال می باشند.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران