گرامی داشت از 26مین سالیاد شهادت مزاری در دایکندی؛ صلح پایدار، عدالت اجتماعی و برابری جنسیتی از آرمان‎‎های عبدالعلی مزاری بود

بیست و ششمین سالیاد شهادت عبدالعلی مزاری، شهید وحدت ملی افغانستان در ولایت دایکندی از سوی اداره محلی و حزب وحدت اسلامی افغانستان گرامی داشت به عمل آمد. سخنرانان در این محفل بر آرمان ها و اهداف عدالت طلبی مزاری تأکید کردند.

ضیا همدرد، والی دایکندی گفت: در طول سالیان جنگ افغانستان اولین شخص که صدای جمهوریت را بلند کرد، در دهه هفتاد شهید مزاری بود.

او اندیشه و خواسته های شهید عبدالعلی مزاری را شامل؛ نظام جمهوریت، قانون اساسی، شهروند مداری، عدم تبعیض قومی، به رسمیت شناخت مذهب جعفری و رعایت آزادی های سیاسی بیان کرده افزود: اکثر این خواسته ها بصورت نسبی امروزه بدست آمده است.

در همین حال فاطمه اکبری، معاون اجتماعی ولایت دایکندی که پیام سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان را به خوانش گرفت. در این پیام آمده بود "ما امروزه در شرایط حساس قرار داریم، از یک سو روند صلح افغانستان و از سوی دیگر نگرانی‎ها از برگشت به گذشته تاریک و نقطه صفر وجود دارد."

در پیام سرور دانش همچنان آمده بود "ما بارها اعلان کردیم که دولت افغانستان از روز که روند صلح شکل گرفته است تمام اقدامات و از خودگذری‎ها را انجام داده است اما برعکس طالبان بر خشونت های شان شدت بخشیده اند."

در پیام محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان که از سوی غلام علی تابش به خوانش گرفته شد، نیز آمده بود؛ "در حدود 6 ماه از مزاکرات صلح بین الافغانی می‎گذرد اما تا هنوز نتیجه مطلوبی بدست نیامنده است اما حکومت و مردم افغانستان اراده قاطع دارند و به صلح پایدار متعهد اند."

از سوی دیگر، علی محمد احمدی، رئیس شورای علما در دایکندی گفت: شهید مزاری جنگ، سیاست حذف و انحصار گرایی را قبول نداشت و همواره بر غرور ملت می‎اندیشید.

وی یکی دیگر از خواسته های مزاری را احترام به حقوق تمام اقوام بیان کرد و همچنان علاوه نمود؛ شهید عبدالعلی مزاری از معدود رهبرانی سیاسی افغانستان بود که از خود میراث مادی برجای نگذاشت.

اما شیما محمدی، وکیل شورای ولایتی دایکندی گفت: امروزه زمامداران افغانستان مطابق اندیشه های مزاری عمل نمی‎کنند و هنوز سیستم حذف در افغانستان جاری است و و حضور زنان در مشارکت ها معنادار نیست.

او به وعده های رئیس جمهور افغانستان برای مردم دایکندی اشاره نموده گفت: ساخت میدان هوای و ایجاد و تجهیز کندک اردوی ملی از وعده های رئیس جمهور به دایکندی بود اما هیچ کدام جنبه عملی نگرفت.

در دهه هفتاد، پس از اینکه عبدالعلی مزاری، شهید وحدت ملی افغانستان به جنوب کابل رفت، در ساحه گل باغ توسط طالبان دستگیر گردیده و با همراهانش به شکل اسیر به چهار آسیاب انتقال داده شد. اما پس از روزها شکنجه در 22 حوت سال 1373 هجری شمسی با 9 تن از همراهانش به شهادت رسیدند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 07 حمل 1400 23:37
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران