دیدار مسئول صندوق جمعیت سازمان ملل‌متحد در افغانستان با معاون امور اجتماعی و اقتصادی دایکندی 

 داکترالکساندر ساشا رئیس اداره صندوق جمعیت ملل‌متحد  هئیت همراه‌اش با فاطمه اکبری معاون امور اجتماعی و اقتصادی ولایت دایکندی در دفتر کارش دیدار و طرفین پیرامون مشکلات بخش صحت صحبت کردند.

ب

انو اکبری گفت: ولایت دایکندی یک ولایت کوهستانی و دارایی جغرافیایی خشین می‌باشد و مادران و اطفال یک گذشته تلخ و تاریکی را به خاطر نبود امکانات و سهولت‌ها در بخش صحت تجربه کرده است.

وی افزود: بعد از سال ۲۰۰۱ تا کنون ۵۸ آشیانه صحی و دو مرکز حمایوی توسط پروژه‌های دفتر جمعیت سازمان ملل متحد(UNFPA) در این ولایت کار شده است که از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۰ تعدادی ۱۱۶۴۷ مورد ولادی در این آشیانه‌ها به ثبت رسیده است.

معاون ولایت ضمن بیان مشکلات در بخش صحت پیشنهادات را به مسئول دفتر جمعیت ملل متحد پیش‌کش نمود گفت:" ولایت دایکندی یک ولایت کوهستانی می‌باشد و اکثر مادران در فصل زمستان به خاطر صعب‌العبور بودن راه‌ها به مراکز صحی رسیده نمی‌توانند و جان‌های‌شان‌را از دست می‌دهند و تعداد آشیانه‌های صحی موجود در دایکندی به دلیل پراکندگی جغرافیایی آن بسنده نبوده و به خاطر جلوگیری از مرگ‌میر مادران و اطفال در زمستان به ۳۳ آشیانه‌ صحی نیاز داریم". بانو اکبری در این دیدار کمک‌های حالت اضطرار را از جمله‌ پیشنهادات اداره محلی بیان کرد.

همچنان مسئول جمعیت ملل متحد در افغانستان هدف از سفرش به دایکندی را بیان نموده افزود: این دفتر در دایکندی در بخش صحی و حمایت از صحت‌طفل و مادر و کار می‌کند و در ۴ الی ۵ سال آینده پلان دارد تا ضرورت و تقاضای مردم را در بخش صحی برآورده نماید.

آقای الکساندر افزود جمعیت ملل‌متحد در دایکندی در بخش‌های حالت اضطرار ناشی از برف کوچ، نا امنی و دیگر حوادث طبیعی نیز کار می‌کند‌.

اداره صندوق جمعیت سازمان ملل متحد مدت چندین سال می‌شود که در بخش‌های صحت و کمک‌های حالت اضطرار در دایکندی فعالیت می کند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران