سرباز بعد از شهید و زخمی شدن به فراموشی سپرده می‏ شود

توسط سلطان علی جوادی 17 حوت, 1399 569 0

نعمت 20 ساله 7 ماه قبل به صفوف ارتش پیوست. او در اولین ماموریت اش بعد از فراغت به ولسوالی نا امن کجران دایکندی جهت اجرای وظیفه فرستاده شد. اما دیری نگذشت طمعه‏ ی انفجار ماین قرار گرفت، خود و قوماندان‎ اش زخمی و 4 تن دیگر از هم سنگرانش شهید شدند. 

او در این رویداد، از ناحیه ران پا، کمر و گردن شدیدا آسیب دیده و توان نشست و برخواست را از وی گرفته است.

نعمت می‎ گوید:«مرا جهت تداوی به قندهار انتقال دادند و بعد از سه شبانه و روز به هوش آمدم. چند روز آنجا بستری بودم و انتقال یافتم به شفاخانه 4 صد بستر کابل، یک شبانه و روز آنجا بستری و رخصت شدم.»

نعمت از بی توجهی مسئولان امنیتی در قبال زخمیان و شهدا نیروهای دفاعی و امنیتی انتقاد کرده می‏ گوید:« تا زمانی سرباز شهید و زخمی نشده و توان اجرای وظیفه را داشته باشند، برای مقام های امنیتی قابل احترام اند، اما زمانی که شهید و زخمی شدند به باد فراموشی سپرده می‏ شود.»

او می گوید، با آنکه وضعیت ام بهبود نیافته است، اما از شفاخانه رخصتم داده است.

نعمت تنها نان آور فامیل اش هست. او می‎گوید، درجهت دفاع از وطن و تامین نفقه‎ ی زندگی به صفوف اردوی ملی پیوسته است، اما وضعیت پیش آمده او را نسبت به هر زمان دیگر نگران و مایوس ساخته است. 

با این حال، غلام حیدر 61 ساله پدر این سرباز جوان از وضعیت ناگوار اقتصادی زندگی اش صحبت‏ کرده می گوید، به جزء از نعمت دیگر کارگر ندارد.

او می‏گوید، خودش به دلایل مریضی و بالا رفتن سن توان کار کردن را ندارد.

پدر نعمت هم از بی توجهی دولت در قبال زخمیان و خانواده های شهدا نیروهای امنیتی و دفاعی شکایت داشته می گوید، زخمیان و وارثین شهدا به باد فراموشی سپرده می‏شوند.

با این حال، جواد علیزاده قوماندانی مرکز هماهنگی در دایکندی می گوید، هر گاه کدام عضو ارتش درجریان وظیفه شهید و زخمی گردند، براساس قانون و طرزالعمل برای هر شهید، نظر به معیاد خدمت آن اکرامیه  پرداخت می گردد و زخمیان تحت تداوی قرارمی گیرند وهمچنان برای آنها دفترچه معلولیت و شهدا ترتیب می گردد.

از سوی دیگر، اسدالله سرحد قوماندان کندک اردوی ملی دایکندی می‎ گوید، با توجه به امکانات موجود برای زخمیان و خانواده های شهدا رسیدگی صورت می گیرد، اما بنابه نا مطلوب وضعیت امنیتی شاید بعضی سکتگی ها بوجود آید.

با این حال، فعالان مدنی دایکندی می گویند، نظم کنونی توسط رشادت، جان فشانی‏ها و قهرمانی‎های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بوجود آمده است، اما حکومت در قسمت حمایت از خانواده شهدا نیروهای امنیتی و دفاعی بی توجه است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران