والی دایکندی: "5 خانم به عنوان ولسوال و شهردار در این ولایت گماشته می‎ شوند"

ضیا همدرد والی دایکندی در محفل تجلیل از 8 مارچ «روز جهانی زن» گفت: قرار است 2 بانو به عنوان ولسوال و 3 بانو دیگر به عنوان شهردار در ولسوالی های نیلی، شهرستان و میرامور در آینده نزدیک از سوی حکومت گماشته شوند.

او گفت: "رئیس جمهور غنی وعده سپرده است، 25خانم فعال و تحصیل کرده‏ی دایکندی نیز به عنوان سارنوال و قاضی به دایکندی تقرر خواهند یافت".

در همین حال، بی‏نظیر جعفری رئیس امور زنان ولایت دایکندی از افزایش حضور زنان دربخش های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خبرداده گفت: نزدیک به 28 درصد کارمندان ادارات دولتی را زنان تشکیل می دهند، اما این حضور بسنده نیست.

وی افزود: هنوز زنان با چالش های جدی روبرو هستند و انواع خشونت ها را متقبل می‎شوند. 

به گفته وی، درجریان سال روان بیش از 200 قضیه خشونت علیه زنان  ثبت این ریاست شده است. 

در همین حال، علمای دین در ولایت دایکندی می گویند، حضور و مشارکت زنان در تمام بخش ها با رعایت موازن اسلامی مهم بوده و آنان از حق مساوی با مردان برخوردارند.

علی محمد احمدی، رئیس شورای علمای دایکندی گفت: هنوز هم خانواده‏های هستند در قره و قصبات دایکندی مانع تحصیل زنان و دختران شان می‏شوند.

او برگزاری چنین برنامه‏ها را نمایشی خوانده گفت: "به جای برگزاری برنامه های سمبولیک و یک روزه، اداره محلی دایکندی باید زمینه درس، تحصیل و بورسیه‏ را در خارج از کشور برای بانوان دایکندی فراهم کند."

با این وجود شماری از بانوان دایکندی در انتقاد از برگزاری چنین محافلی آن را نمایشی خوانده گفتند: به جایی چنین تجملات، مسئولان باید از وضعیت زنان روستایی خبردار باشند.

رحیمه خاوری یک تن از بانوان دایکندی گفت:«برگزاری چنین برنامه‏های که افراد مخصوص در آن دعوت می‏کردند، درد زنان دایکندی را در قره و قصبات التیام نمی‏بخشند و هیچ تغییری به وضعیت آنان نخواهند آورد.»

لیلا حسینی یکی دیگر از بانوان بیان داشت:« زنان در روستاهای دور دست دایکندی با مشکلات زیاد از قبیل؛ خشونت‏ها، ضعف اقتصادی و عرف و عنعنات ناپسند دست و پنجه نرم می‏کنند و هیچ نهادی نیستند تا تغییر مثبتی به وضعیت شان بوجود آورند.»

این بانوان همچنان نسبت به آینده افغانستان خوشبین نبوده و نگران اند که شاید این آخرین تجلیل از روز جهانی زنان باشد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 حوت 1399 21:38
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران