روز جهانی حیات وحش؛ بازداشت 10 تن در پیوند به شکار غیرقانونی گونه‌های وحشی در بامیان

توسط مسعود اختیاری 14 حوت, 1399 429 0

مسئولان امنیتی ولایت بامیان می‌گویند که 10 تن در پیوند به شکار غیرقانونی آهو و از بین بردن جمعی ماهی‌ در این ولایت بازداشت شده‌اند. 

زبردست صافی فرمانده امنیه پولیس بامیان که در محفل تجلیل از روز جهانی حیات وحش صحبت می‌کرد، گفت که بر اساس تدابیر این اداره و جلوگیری از شکار غیرقانونی آهو و ماهی‌ این افراد را یکجا با وسایل شکار شان دستگیر کرده‌اند.

در همین حال مسئولان حفاظت از محیط زیست بامیان می گویند که قانون منع شکار هنوز تصویب نشده، اما در این باره با افراد متخلف حیات وحش از آن چه که در کد جزا پیش‌بینی شده، برخورد صورت می‌گیرد.

ابراهیم دادفر رئیس حفاظت از محیط زیست بامیان می‌گوید که 11 گونه وحشی در سطح این ولایت در لیست سرخ این اداره قرار گرفته است. گونه هایی که به گفته‌ی او، با تهدید نابودی مواجه می‌باشند. آهو، پلنگ فارسی، گرگ و روباه، از جمله حیواناتی‌اند که نیاز به محافظت دارند.

به نقل از دادفر افغانستان خود در تغییرات اقلیمی نقشی ندارد، اما از آن متأثر شده است. به نقل از وی، تغییرات اقلیمی سبب کاهش بارنده‌گی نیز شده است.

علی اکبر سیغانی مسئول موسسه تحفظ حیات وحش در بامیان نیز می‌گوید که از سال 2018 به بعد گزمه‌های امنیتی در ساحه حضور ندارند و وضعیت حیات وحش در این ولایت بدتر شده است.  

آقای سیغانی به نقل از مردم محل می‌گوید که طی یک ماه سال 2020 سه صد آهو در مناطق مختلف شکار شده‌اند. او شکار آهو با این شیوه را «فاجعه»بار توصیف کرده می‌افزاید که اگر روند به همین منوال ادامه یابد، سبب نابود شدن حیات وحش خواهد شد. 

به گفته‌ی وی، یک سروی دفتر تحفظ حیات وحش در بامیان که دو سال پیش انجام شده، نشان می‌دهد 120نوع پرنده در ساحه فلات‌های سیغان، کهمرد و یکاولنگ این ولایت ثبت شده است. 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز ۳ مارچ را به‌عنوان روز جهانی حیات وحش تصویب کرده است. این روز، همه‌ساله توسط کشورهای عضو سازمان ملل در جهت افزایش آگاهی از وضعیت گیاهان و جانوران وحشی، جشن گرفته می‌شود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران