روز ملی سرباز؛ بازماندگان یک سرباز ارتش در فقر و فراموشی

توسط مسعود اختیاری 10 حوت, 1399 730 0

پنج سال قبل عصمت‌الله فولادی برای دفاع از مردمش و تامین نفقه زندگی، تصمیم گرفت قریه فولادی شهر بامیان را به مقصد اخذ عضویت نیروهای امنیتی ترک کند. عصمت‌الله 25ساله به ولسوالی سنگین از ناامن‌ترین ولسوالی‌های ولایت هلمند فرستاده می‌شود. عصمت‌الله آن‌جا در قول اردوی 215 میوند در نخستین خط جنگ رزمید تا این که در 28 سنبله امسال در حمله‌ای گروه طالبان جانش را از دست داد. 

حالا که شش ماه از جان باختن این سرباز می‌گذرد خانواده او هنوز هیچ مدد معاشی از جانب دولت دریافت نکرده‌است.

غلام علی پدر 62 ساله این سرباز می‌گوید که دولت به بازمانده گان قربانیان نیروهای امنیتی کم‌‎توجهی می‌کند. 

پدر پیر این بریدمل ارتش می‌گوید که توان کار ندارد و خانواده‌اش در تنگ دستی و فقر شدید اقتصادی زندگی می‌کند.

از عصمت‌الله یک کودک سه ساله‌ باقی مانده است. این کودک و خانمش نیز زندگی دشواری را می‌گذرانند. راضیه می‌گوید که شوهرش حدود 500هزار افغانی قرض‌دار نیز بود و هر از چند گاهی طلبکاران دنبال پول خود مراجعه می‌کنند. 

او هم‌چنان می‎گوید که در خانه کرایی زنده گی می‌کند و توان پرداخت کرایه خانه را ندارد. امتیازات شوهرش نیز ماه هاست که اجرا نشده است. 

خانم این سرباز از آینده تنها پسرش نیز نگران است. او می‌گوید که "در این وضعیت وقتی که کودکم را به مکتب بفرستم، پول قلم و کاغذش را از کجا بیاورم؟"

خانواده عصمت از دولت می‌خواهد که به بازماندگان سربازان جنگ توجه کند و امتیازات سربازان که در جبهه جنگ جان می‌دهند باید به موقع پرداخت شود. 

در همین حال عبدالله بیگ مسئول مرکز هماهنگی و جلب و جذب ارتش در ولایت بامیان با تایید کاستی‌ها در رسیدگی به وضعیت بازماندگان نیروهای امنیتی می‌گوید که تمام امتیازات سربازان جان باخته به خانواده‌های شان پرداخت شده است. 

آقای بیگ نیر می‎‌گوید که توزیع زمین به اساس هدایت رئیس جمهور در سال آینده به تمام بازماندگان خانواده‌های نیروهای امنیتی آغاز می‌شود. 

عصمت‌الله فولادی پنج سال در خط اول جنگ تا از دست دادن جانش برای تامین امنیت و آرامش مردم خدمت کرد. او تنها یک نمونه‌ای از ده‌ها هزار سربازی است که در گوشه گوشه این سرزمین همه روز جان‌های خود را از دست می‌دهند. 

چهار سال قبل کابینه کشور روز نهم حوت را که امان‌الله خان تصمیم به اعلام آزادی افغانستان گرفته بود، روز ملی نیروهای امنیتی تصویب کرد و این روز به‌نام روز ملی نیروهای امنیتی درج تقویم شد. از آن زمان هر ساله از این روز در سطح افغانستان تجلیل می‎شود. اما آیا دولت از رنجی که بازماندگان این سربازان می کشند آگاهی دارد یا تنها تجلیل یک روز به نام روز ملی سرباز کافی است؟ 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 10 حوت 1399 07:42
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران