مبتلا شدن 9 زاندنی به مرض سل در زندان دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 04 حوت, 1399 427 0

مسئولان صحت عامه دایکندی به شبکه رادیونسیم می‎گویند، 9 تن از زندانیان دایکندی در جریان سال روان به مرض سل(توبرکلوز) مبتلا شده اند.

اسحاق علی درمان رئیس صحت عامه دایکندی گفت: این 9 زندانی بعد از شناسایی تحت تداوی قرار گرفته است. به گقته درمان؛ موجودیت رطوبت در اتاق‏های زندان، ازدحام بیش حد در زندان، عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی و نبود تغذیه درست باعث شده اند که این شمار زندانی به مرض توبرکلوز(سل) دچار شوند.

درمان علاوه نمود: در یک اتاق 6 متره حدود 17 الی 25 زندانی بودوباش دارند، در صورتی که برای یک زندانی 2 متر مربع جای مدنظر گرفته شده است.

در همین حال، میرزا حسین اعتمادی مدیر زندان دایکندی موضوع مبتلا شدن 9 زندانی به مرض سل را ‎پذیرفته می‏گوید، فعلا یک تن از  آنها تحت تداوی قرار دارد و مابقی صحت یاب شده‎است.

او کمبود جای، آب و برق را از چالش‏های عمده فراروی زندانیان این ولایت بیان داشت.

آقای اعتمادی علاوه نمود: زندان دایکندی ظرفیت و گنجایش 150 زندانی را دارد، در صورتی که فعلا350 تن در آن نگهداری می‎شود که قطعا بعضی مشکلات را به بار خواهد آورد.

او می گوید، در این قسمت دادخواهی زیادی را انجام داده اند، اما تا اکنون نتیجه‎ای را در پی نداشته است.

با این حال، زندانیان دایکندی همواره از کمبود جای، عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی، توهین و تحقیر و عدم  پیگیری و اجرای بموقع فرامین عفو وتخفیف شکایت دارند.

رئیس صحت عامه علاوه نمود: در سال روان حدود 460 واقعه مثبت توبرکلوز در سطح دایکندی به ثبت رسیده که نسبت به سال قبل اندک کاهش را نشان می دهد.

با این حال کارشناسان صحت؛ تغذیه نه چندان مناسب، عدم رعایت حفظ الصحه محیطی و شخصی و باقی ماندن مداوم در محیط مرطوب و هوای آلوده را از عوامل عمدهء مرض سل یا توبرکلوز بیان می کنند.

داکتران می گویند؛ توبرکلوز بیماری ساری و بسیار خطرناک است اما در صورت مراجعه به موقع به داکتر قابل درمان می باشد.

با سرفه کردن، عطسه زدن و آواز خواندن و حتی صحبت کردن، مکروب های توبرکلوز از نزد شخص مريض به هوا پراگنده ميشود و با تنفس نمودن ان به اشخاص سالم انتقال ميکند.

براساس گفته های مسئولان صحت، در دایکندی 13 مرکز تشخیصیه مرض توبرکلوز فعال می باشد که دو مرکز آن با ماشین پیشرفته ای (Genexpert) مجهز اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران