جهت کاهش خشونت علیه زنان؛ آگاهی دهی وظرفیت سازی صورت گیرد

توسط سلطان علی جوادی 04 حوت, 1399 460 0

 دفتر مشارکت در ولایت دایکندی کنفرانس آگاهی دهی را در مورد حقوق زنان، قانون منع خشونت علیه زنان وعدالت اجتماعی با حضورشماری از بانوان و مردان در مرکز ولایت دایکندی برگزار نمود. 

در این کنفرانس اشتراک کنندگان تاکید ورزند که جهت کاهش خشونت علیه زنان و تطبیق درست قوانین برنامه های آگاهی دهی افزایش یافته و زنان در تمام عرصه‏ها ظرفیت سازی شوند.

ریحانه شریقی نمایند دفتر مشارکت در ولایت دایکندی هدف از برگزاری این کنفرانس را آگاهی دهی در مورد حقوق زنان و بررسی جایگاه آن دراسناد ملی و بین المللی، ارزیابی وضعیت زنان دایکندی و شناسایی عوامل خشونت بیان داشت.

او گفت: زنان افغان تا هنوز با انواع خشونت های دست و پنجه نرم می‏کنند. 

وی افزود: خشونت زمانی از جامعه بر چیده خواهد شد که عوامل آن درست شناسایی و جهت حل آن پلان های منظم سنجیده شود. 

بانو شریفی علاوه نمود: در سایه نظام جهوریت و صلح پایدار خشونت ها علیه زنان کاهش خواهد و خواست ما از جامعه جهانی می باشد که مردم افعانستان را حمایت نمایند.

از سوی دیگر، فاطمه اکبری معاون اجتماعی و اقتصادی ولایت دایکندی گفت: از بدو تاسیس نظام جمهوری بسترهای حقوق و قانونی برای حمایت از زنان شکل گرفته است، اما هنوز هم مشکلاتی فراروی تطبیق درست این قوانین وجود دارند. 

او گفت: جهت کاهش خشونت علیه زنان باید برنامه های آگاهی دهی افزایش یافته و زنان در بخش های مختلف ظرفیت سازی شوند.

با این حال، بی نظیر جعفری رئیس زنان دایکندی از افزایش قضایایی خشونت زنان در سال روان یادآوری نموده گفت: از اوایل سال تا اکنون 192 قضیه خشونت علیه زنان ثبت شده اند. 

او فقر و تنگدستی خانواده ها، حاکم بودن عرف و عانعنات ناپسند جامعه، بیسوادی، وجود فرهنگ معافیت، عدم استقلالیت مالی زنان، تعدد زوجات و افزایش آمار معتادین را از دلایل افزایش خشونت علیه زنان عنوان کرد.

ازسوی دیگر؛ اسدالله عرفانی رئیس حج و اوقاف که در رابطه به حقوق تعلیم وتربیه دختران صحبت می‏کرد و گقت: از لخاظ دین هیج کس حق ندارند که مانع تعلیم وتحصیل دختران خویش شوند.

 او افزود: دین اسلام نگاه جنسیتی و تبعیض را نپدیزرفته و تاکید بر نگاه انسانی با زنان دارد.

گرچند؛ مبارک رضایی رئیس کمسیون حقوق بیشر دایکندی نیز از افزایش خشونت علیه زنان یاد می کند، اما می گوید، جهت تحقق عدالت اجتماعی باید دسترسی زنان به نهادهای اقصادی و سرمایه گذاری بیشتر شوند.

در این کنرانس روی موضوعات دیگر چون؛ اعمال خشونت ها، روند طی مراحل قضایایی خشونت، نقش عدالت اجتماعی در کاهش خشونت ها و بعضی موضوعات دیگر بحث و گفتگو شدند. 

اشتراک کنندگان این برنامه تاکید ورزیدند، جهت تطبیق درست قوانین و اسناد های ملی و بین المللی که در حمایت از زنان هستند، اگاهی دهی بیشتر داده شود و زنان در بخش های مختلف ظرفیت سازی شوند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران