افزایش نرخ مواد سوختی در شهر بامیان؛ تا چند روز دیگر ذخیره‌های گاز و تیل تمام خواهد شد

توسط مسعود اختیاری 29 دلو, 1399 576 0

مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در بامیان تایید می‌کنند که آتش سوزی در بندر اسلام قعله هرات، مسدود بودن مسیر بندرهای حیرتان و تورخم باعث شده که نرخ مواد سوختی در بامیان افزایش پیدا کند. در هفته جاری در نرخ هر لیتر مواد سوختی پنج الی هفت افغانی افزایش آمده است. 

علی‌رضا حسن‌زاده مدیر عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری در بامیان می‌گوید که آتش سوزی در بندر اسلام قلعه، بندبودن بنادر وارداتی حیرتان و تورخم از دلایلی است که باعث افزایش در نرخ موادسوختی شده است.

به نقل از حسن‌زاده، بسته بودن این بنادر تاثیر منفی به سکتور خصوصی در کل کشور و به ویژه در بامیان گذاشته است.

حسن زاده می‌گوید که از آغاز هفته جاری قیمت مواد سوختی به گونه "سرسام‌آور" افزایش پیدا کرده و احتمال می‌رود که بیشتر هم شود. 

در همین حال فروشندگان عمده گاز و تیل در شهر بامیان می‌گویند که ذخیره‌های آنان رو به اتمام است. 

محمد عارف مدیر شرکت خصوصی گاز آسیا می‌گوید که ذخیره گاز این شرکت رو به تمام شدن است. محمد عارف در مورد تغییرات در نرخ گاز می گوید که هر بالون گاز را این روزها 300 افغانی قیمت تر می‌فروشند.

این فروشنده گاز می‌گوید که هر بالون گاز قبل از این 2هزارو 350 افغانی بود که حالا 2هزارو 700 افغانی فروخته می‌شود. 

محمد عارف از دولت می‌خواهد که امینت مسیر بندر حیرتان را تامین کند. "عاقبت این را بسیار خطرناک دیده‌ام، یک وقت ترس می‌خورم که گاز بیخی قطع نشود. تا پنج و شش روز مردم گاز شاید داشته باشد، بعد از آن مردم با مشکل روبرو خواهد شد." 

غلام حسین یکی دیگر از فروشندگان گاز در بامیان می‌گوید که هر کیلو گاز را که قبل از این 60 افغانی بود، حالا 65 افغانی می‌فروشد. به نقل از غلام حسین، اگر راه‌ها باز نشود تا چند روز دیگر آنچه ذخیره گاز که در شهر بامیان موجود است، تمام خواهد شد. 

فیروز یک راننده در شهر بامیان از بالابودن قیمت تیل شکایت کرده می‌گوید که قیمت یک لیتر تیل که قبل از این 35 افغانی بود، حالا 42 افغانی شده است. فیروز می‌گوید که کارش کساد است و قیمت تیل بالا. 

با تماس های مکرر نتوانستیم پاسخ اداره محلی بامیان در باره افزایش قیمت مواد سوختی و برنامه های این اداره در این باره را کسب کنیم. 

در بیست روز گذشته رانندگان در اعتراض به ناامنی و اخاذی در مسیر بندر حیرتان، این مسیر را مسدود کرده‌اند. هم‌چنان سه روز قبل آتش سوزی گسترده در بندر اسلام قلعه هرات صدها میلیون دالر به تاجران زیان وارد کرد و کسب و کار در این بندر مختل شده است. رخدادهای که سبب افزایش نرخ مواد سوختی در بازارهای داخلی کشور شده است. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 29 دلو 1399 08:15
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران