گشاین اولین «مارکیت  لبنیات» در بامیان؛ "جایگزین خوب" برای محصولات بیرونی

توسط مسعود اختیاری 22 دلو, 1399 865 0

مقام‌های محلی بامیان و بنیاد آغا خان نخستین مارکیت لبنیات را در این ولایت افتتاح کردند. هدف از گشایش این مارکیت فراهم کردن «جایگزین خوب» به محصولات لبنیاتی است که بیرون از کشور وارد می‌شود. 

فضیل احمد فضل، مسئول بنیاد آغا خان در مناطق مرکزی که در محفل گشایش مارکیت لبنیات کوه بابا صحبت می‌کرد گفت که صنعتی کردن محصولات محلی، افزایش عواید و فروش، صحی کردن و اصلاحات در بسته بندی محصولات لبنیاتی خانواده های بامیان از اهداف ایجاد این مارکیت است که امکان جایگزین خوب به محصولات بیرونی فراهم شود. 

به نقل از آقای فضل مارکیت لبنیات کوه بابا یک پروژه مشترک سرمایه گذارهای محلی و بنیادآغاخان است که لبنیات 3هزار خانواده‌ای بامیانی از طریق این مارکیت جمع آوری و به فروش خواهد رسید. 

آقای فضل گفت که ارتقای لبنیات خانواده ها به صنعتی شدن، افزایش عواید مردم و بازایابی بیشتر برای محصولات محلی مردم بامیان از دیگر اهداف این پروژه است.

در این پروژه یک هزارو 2صد نفر  نیز زیر آموزش قرار دارد که بتوانند لبنیات را در خانواده‌ها به گونه صحی جمع‌آوری کنند.

مارکیت لبنیات کوه بابا واقع در ساحه "قرغنه تو" از نواحی مرکز بامیان به ارزش 7.5 میلیون افغانی به حمایت مالی کشور شاهی هالند ایجاد شده است. در این مارکیت 8 دکان و یک اتاق مجهز به سیستم برق‌رسانی شبانه روزی به سرمایه گذارهای محلی تحویل داده شد. 

در همین حال، اعلی رحمتی والی بامیان ایجاد این مارکیت را برای حمایت بخش مالداری، خانواده‌های نیازمند و صنعتی شدن محصولات محلی این ولایت مهم بیان کرد. 

آقای رحمتی گفت که امیدوار است که این مارکیت آغازی برای سرمایه گذاری‌های کلان‌تر در بخش محصولات لبنی باشد. 

محمد یک دکاندار در مارکیت لبنیات کوه بابا که محصولات لبنی ولسوالی ورس را در دکانش دارد، خوشحال است زمنیه‌ای فراهم شده که می‌تواند محصولات محلی‌اش را بفرشد. 

محمدعلی یک دکاندار دیگر این مارکیت که مصارف خانه اش را از راه فروش لبنیات تامین می‌کند از مشکلات کارش گفت: فروشات کم است. وسایل بسته بندی خوب را نداریم. 

مارکیت لبنیات کوه بابا تا 5 سال به گونه رایگان در اختیار سرمایه گذارهای محلی قرار دارد. بعد از این زمان مردم محل و سرمایه گذارها یک توافق جدیدی خواهند کرد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران