فعالان مدنی و ورزشی دایکندی: بی توجهی اداره محلی باعث تخریب شدن استدیوم ورزشی شده است

توسط سلطان علی جوادی 16 دلو, 1399 437 0

استدیوم ورزشی ولایت دایکندی در مساحت 24 هزار متر مربع زمین در سال 1391 روند ساخت آن آغاز و در سال 1394 به اکمال رسید.

 این استدیوم ورزشی در مرکز ولایت دایکندی با هزینه بالغ بر 58 میلیون افغانی از طریق برنامه تقدیر از اجرآت خوب وزارت مبارزه با مواد مخدر ساخته شده است، اما این پروژه مهم بنا به بی توجهی مسئولان ذیربط در آستانه تخریب  شدن قرار دارد.

میرزاحسنی رئیس شبکه جامعه دایکندی با انتقاد از مسئولان اداره محلی دایکندی می‏گوید، این استدیوم ورزشی با هزینه هنگفت و مجهز با تمام امکانات ساخته شده بود، اما بنا به بی توجهی و عدم مراقبت درست از سوی اداره محلی در آستانه تخریب شدن قرار دارد.

او افزود: چمن این استدیوم تخریب، دروازه و پنجره‌های تعمیر اداری آن شکستانده و بعضی امکانات آن به غارت برده شده اند.

با این حال، گل احمد مظفری سرپرست فدراسیون فوتبال ولایت دایکندی نبود میادین فوتبال را از چالش‏های عمده فراروی فوتبالیستان این ولایت می خواند.

 او می گوید، با آنکه جوانان دایکندی علاقه زیادی در تمام بخش‏های ورزشی بالخصوص فوتبال دارند، اما به دلیل نبود میادین نمی توانیم بازی‏های منظم را جهت شناسایی استعدادهای نابی ورزشی برگزار نماییم.

او گفت: یک میدان ورزشی دولتی در این ولایت وجود دارد، اما به دلیل عدم حفظ و مراقبت درست در آستانه تخریب شدن قرار دارد.

از سوی دیگر ورزشکاران دایکندی مسئولان آمریت ورزشی و تربیت بدنی این ولایت را بی کفایت خوانده می‏گویند، این افراد به جای اینکه در راستایی حمایت و رشد ورزش کار کنند، بلکه به فکر جیب شان بوده و هیچگونه توان و انگیزه ‏ای خدمت برای مردم را ندارد.

در عین حال، مسئولان سابق ریاست مبارزه با مبارزه موادمخدر دایکندی می گویند، این پروژه در سال 1396 به آمریت المپیک تحویل داده شده و آنان در اقبال حفظ و مراقبت آن کدام مسئولیت بر عهده ندارد، اما آمریت ورزشی ولایت دایکندی می‎گوید، هیج گونه سند رسمی جهت تحویل گیری نهایی این پروژه نزد این اداره وجود ندارد.

خان علی غلامی آمر ورزشی ولایت دایکندی می‎گوید، این پروژه رسما به آمریت تربیت بدنی ورزش تسلیم داده نشده است و کدام مسئولیت جهت حفظ و مراقبت آن ندارد.

او می گوید، این پروژه را به دلایل نداشتن آب جهت زنده نگهداشتن چمن آن و بعضی مشکلات تخنیکی دیگر تحویل نگرفته است.

با این حال، محمدعلی ارزگانی معاون ولایت دایکندی این را می‏پذیرد که استدیوم ورزشی به شکل رسمی به آمریت تربیت بدنی سپرده نشده است. اما می گوید، به ارزش 5 صد هزار افغانی بودجه جهت ترمیم و مرمت کاری این استدیوم اختصاص یافته است.

او گفت: پاسخگوی تخریب شدن این استیدیوم افراد هستند که در سال 1396 این استدیوم را از شرکت قراردادی تسلیم گرفته است. 

معاون ولایت دایکندی می‎گوید، مکاتب متعدد را جهت تعیین سرنوشت این استیدیوم به ریاست تربیت و ورزش فرستاده‏ایم، اما به هیچ یک از مکاتب ما جواب نداده است.

بر اساس اسناد که در اختیار شبکه رادیونسیم قرار گرفته نشان می دهد، در سال 1396 اداره محلی دایکندی این پروژه را از شرکت تطبیق کننده تسلیم گرفته است. هیئت تسلیم گیری شامل؛ رئیس خدمات تخنیکی و سکتوری ولایت دایکندی، انجینر سنجش و برآورد ریاست شهرسازی و مسکن ولایت و نماینده ریاست مبارزه علیه مواد مخدرمی‏باشند.

در گزارش هئیت تسلیم گیری آمده است«از اینکه در پروسه تسلیم گیری موقت حفظ و مراقبت از پروژه استدیوم به آمریت ورزشی ولایت دایکندی واگذار گردیده بودند که با نبود ذخیره آب و توجه جدی در مورد آبیاری و سبز نگهداشتن چمن استدیوم صورت نگرفته است و سبزه به شکل نقطه ای خشک گردیده است، شرکت تطبیق کننده نیز ادعا دارد که در هنگام تسلیم گیری ابتدایی زمین سبز بوده و در رابطه به ترمیم مجدد سبزه کدام مسئولیت ندارد.»

در ادامه گزارش هئیت آمده است« از اینکه پروژه در جای مناسب از نظر آب دهی اعمار نشده است، هئیت برآورد پیشنهاد می‏نماید تا از طریق ادارات ذیربط موضوع اعمار حوض آبیاری سبره استدیوم در نظر گرفته شود، در غیر آن پروژه ناکام خواهد بود. پروژه بدون کدام نواقص تخنیکی از جانب شرکت تطبیق کننده به جانب آمریت ورزشی به صورت دایمی جهت استفاده و حفظ و مراقبت تسلیم داده شد.» اما در این سند، کدام امضاء از مسئولین اداره ورزشی مبنی بر تسلیم گیری وجود ندارد.

سوال اینجاست، چرا هیئت این پروژه را تسلیم گرفته است، یا کدام فساد در کار بوده است؟

با این حال، مسئولان آمریت ورزشی می گویند، این پروژه اول باید سجل و رسما به این اداره سپرده شود بعد از آن مسئولیت مراقبت پروژه به دوش این آمریت خواهد بود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران