حادثات ترافیکی در بامیان و دایکندی؛ تنها در سال جاری 41 نفر جان باخته‌اند

توسط مسعود اختیاری 16 دلو, 1399 541 0

یافته‌های شبکه رادیو نسیم نشان می‌دهد که در جریان سال جاری حادثات ترافیکی در ولایت های بامیان و دایکندی جان 41 نفر را گرفته و 45 تن دیگر را زخمی کرده است. این دو ولایت که تحرک گروه های دهشت افکن در آن در کم‌ترین حد خود است، اما حادثه های ترافیکی زندگی را بر مردم تلخ کرده و همواره از باشنده‌گان این ولایت‌ها قربانی می‌گیرد.

خرابی بیش از حد و کم عرض بودن جاده‌ها، بی‌احتیاطی راننده‌ها و سرعت زیاد وسایط از عمده‌ترین دلایلی گفته می‌شود که سبب خلق حادثه‌های ترافیکی در بامیان و دایکندی شده است.

ولایت بامیان به لحاظ توسعه و داشتن جاده‌های معیاری نسبت به دایکندی در وضعیت بهتری قرار دارد؛ اما با آن هم در یک سال گذشته حادثه های مرگبار ترافیکی جان افراد زیادی را گرفته است. 

محمد رضا یوسفی سخن‌گوی فرماندهی پولیس بامیان می‌گوید که امسال مدیریت ترافیک این ولایت 163 رویداد ترافیکی را بررسی کرده است. به نقل از یوسفی قضایای ترافیکی در بامیان، جان 20 نفر را گرفته و 11 نفر دیگر را زخمی کرده است. 

ولایت دایکندی اما وضعیت به مراتب بدتری نسبت به بامیان دارد. در طول یک سال گذشته حادثات مرگبار ترافیکی از خانواده های زیادی قربانی گرفته است. 

رحمت‌الله ابراهیمی، مدیر ترافیک دایکندی می‌گوید که در جریان سال جاری در 14 حادثه ترافیکی متوسط و بزرگ مجموعا 21 نفر به شمول 13 مرد، 6 زن و 2 کودک جان‌های شان را از دست داده‌اند. با آن که مدیر ترافیک دایکندی از تعداد زخمی‌ها معلومات نمی‌دهد، اما بررسی ما در تماس با اداره‌های ولسوالی‌ها نشان می‌دهد که 34 نفر در پی حادثات ترافیکی در ولایت دایکندی به گونه شدید زخم برداشته‌اند.

این آمارها در حالی با شبکه رادیو نسیم شریک می‌شود که ارقام حوادث ترافیکی در ولسوالی‌های ولایت‌های دایکندی و بامیان، به صورت دقیق ثبت نشده و احتمال دارد شمار قربانیان بر اثر رویدادهای ترافیکی بسیار بیش‌تر از این باشد.

خرابی بیش از حد و همین‌طور غیر معیاری بودن جاده‌ها، بی‌توجهی راننده‌ها، وسایط نقلیه کهنه و فرسوده نیز از دلایل عمده‌ی بروز حوادث ترافیکی در دایکندی گفته شده است. 

چرا در آمار تلفات حادثات ترافیکی کاهشی نیامده و قربانی مردم توجه مسئولان را جلب نمی‌کند؟

حادثات ترافیکی در این دو ولایت هر سال تعداد مشابهی از مردم قربانی می‌گیرد. اما پرسش این است که چرا در این آمار کاهشی نیامده و قربانی مردم توجه مسوولان امور را جلب نمی‌کند؟

این پرسش را از الیاس طاهری روزنامه‌نگار در مناطق مرکزی مطرح کردیم. به باور وی، وقوع رویدادهای ترافیکی عوامل مختلفی دارد.

این روزنامه نگار می‌گوید که آموزش و اگهی‌دهی درست و کافی از سوی مدیریت‌های ترافیک انجام نمی‌شود، جواز رانندگی به کسانی داده می‌شود که مهارت کافی رانندگی را ندارند، داشتن پیج‌وخم‌های زیاد و نبود اراده برای ساخت و ترمیم راه‌های مواصلاتی از عوامل وقوع حادثات ترافیکی می‌باشند. 

طاهری از وعده دوره‌ی کمپین های انتخاباتی رئیس جمهور غنی یادآور شده می‎گوید در حالی که وعده رئیس جمهور غنی بیرون کردن مناطق مرکزی از زندان جغرافیایی بود، بودجه‌های جاده سازی در سال 1399 به برنامه‌های همچون مبارزه با کرونا و دسترخوان ملی منتقل شد. و نیز کار پروژه ملی و کلان جاده گردن دیوال پیشرفت کمی دارد.

به باور الیاس طاهری، اولویت دادن به پروژه‌های جاده‌سازی، نصب علایم ترافیکی، راه اندازی برنامه های آگهی‌دهی و آموزش راننده‌گی می‌تواند حادثات ترافیکی را به حداقل برساند. وی خطاب به راننده‌ها تاکید کرد آنان نیز باید درک کنند مسئولیت سنگینی در قبال مسافرین دارند.

از سویی هم، مواردی مانند راننده‌گی کودکان، ورود موترهای غیرقانونی و بدون پلیت نیز سبب شده که بسیاری‌ها به موتر دسترسی داشته باشند که در برخی موارد دلیل اصلی بی نظمی‌ها و حادثات ترافیکی همین موترها است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 16 دلو 1399 07:45
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران