ایجاد یک کارخانه شیرینی پزی توسط یک دختر جوان در دایکندی

در ولایت محروم و دور افتاده دایکندی زنان و دختران می را توان یافت که ایده‏ های بزرگ را برای بهبود وضعیت زنان در سر می‌پرورانند، اما به بنابه مشکلات جغرافیایی، فقر اقتصادی، سنتی بودن جامعه و نبود فرصت های مناسب، اکثریت ایده‎ های شان در عمل پیاده نشده و به تحقق نمی پیوندد.

ثریا امیری دختر خانمی هست، با توجه به فرصت پیش آمده توانسته است، ایده اش را با حمایت مالی بخش زنان سازمان ملل متحد در قالب ایجاد یک فابریکه شیرینی پزی در عرصه اجرا بگذارد.

او می ‏گوید:بخش زنان سازمان ملل متحد در سال 2020 میلادی پروژه های کوچک تجارتی را در حمایت از زنان کار آفرین به اعلان گذاشته بود که طرح شیرینی پزی را پیشنهاد دادم و مورد قبول آنها قرار گرفته است. او حالا کارخانه شیرینی پزی را در نیلی مرکز ولایت دایکندی ایجاد نموده است و در این کارخانه به تعداد 15 نوع کیک و کلچه با کیفیت عالی تولید می‏کنند.

وی گفت: با ایجاد این کارخانه زمینه کار برای 6 خانم دیگر نیز فراهم شده که قطعا می تواند روی وضعیت زندگی آنان تاثیر مثبتی بگذارد. او گفت: ما در صدد آن هستیم که تولیدات خویش را با توجه به تقاضای مردم افزایش داده و نیز برای دکانداران عرضه بداریم.

با این حال، بی نظیر جعفری رئیس زنان دایکندی از ابتکار این بانو استقبال نموده و ساخت این کارخانه را دریچه‏ ی برای خودکفایی شماری از زنان در بخش اقتصادی عنوان نمود. او گفت: طی سال های اخیر حضور زنان دایکندی در تمام بخش‏ ها افزایش یافته و عملا در بخش تجارتی حدود 58 بانو کار می‏کنند که این خود نویدی خوبی برای تشویق زنان در عرصه تجارت است.

ازسوی دیگر شهروندان دایکندی نیز از ایحاد این کار خانه استقابل کرده می‏ گونید، حالا شهروندان دایکندی می توانند انواع شیرینی ها را با قیمت مناسب و کیفیت عالی خریداری نمایند.

  در عین حال، فعالان حقوق زن؛ حمایت زنان در عرصه اقتصادی را در راستایی کاهش خشونت علیه زنان مفید خوانده و تاکید می ورزند که باید زمنیه های جهت خودکفایی زنان از سوی حکومت و نهادهای حامی زنان فراهم گردد. به گفتته این فعالان اکثریت خشونت ها علیه زنان در دایکندی ناشی از فقر اقتصادی می‏باشند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران