والی دایکندی: "جنجال های اخیر یک توطئه سیاسی است"

اداره محلی دایکندی با برگزاری کنفرانس خبری در مرکز این ولایت از دست آوردهای سفیر اخیر مقام های این ولایت به کابل خبر دادند.

والی دایکندی در نخست؛ به جنجال‏های اخیر که گویا عده‎ی از مقام‎های این ولایت طی سفر کاری شان درکابل به ظن انجام فساد اخلاقی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند را رد کرده و آن یک توطئه سیاسی خواند.

ضیا همدرد، والی دایکندی گفت: "این جنجال ها از سوی حلقات خاص سیاسی که نمی‏خواهم نام ببرم به صورت سیستماتیک راه اندازی شده بود و بزودی از سوی نهادهای عدلی و قضایی پیگیری خواهد شد."

در ادامه آقای همدرد از دستآوردهای سفر یک ماهه شان به کابل گزارش داده گفت: کار ساخت شفاخانه صدبستر شامل بودجه سال مالی 1400 گردیده است و در بخش پروژه های زراعتی نیز وزارت زراعت تعهد افزایش آن را به ولایت دایکندی داده است.

وی افزود: 20 پروژه دیگر به ارزش بیش از 250 میلیون را نیز وزارت احیاء و انکشاف دهات برای سال 1400 برای دایکندی وعده داده و همچنان پخته کاری 10.3 کیلومتر سرک در مسیر کوتل قوناق نیز شامل پلان سال آینده شده است.

آقای همدرد همچنان از ساخت 16 پایه مخابرات در نقاط دور دست دایکندی در سال جدید و همچنان آغاز کار فایبر نوری در این ولایت خبر داد.

با این وجود یکی از مشکلات و خواست اساسی مردم ولایت دایکندی اعمار میدان هوایی این ولایت است. در این مورد محمدعلی ارزگانی، معاون اداری ولایت دایکندی گفت: اداره ملی هوانوردی 7 میلیون دالر را برای ساخت میدان هوایی دایکندی برای سال 1400 اختصاص داده است. 

ارزگانی دایکندی را در سال پیش رو دارای معضل خشک سالی توصیف کرده افزود: در این راستا دادخواهای که صورت گرفته نتیجه آن 10 پروژه متوسط شامل؛ دیوارهای استنادی، جویچه ها و کانال های آبیاری برای این ولایت در سال جدید است.

او سروی سه بند برق در دایکندی را از دیگر دستآوردهای سفر شان بیان کرده افزود: بندبرق پای کته سنگ سروی تخنیکی می‎گردد و دو بند کوچک دیگر نیز در ولسوالی های کیتی و ناوه میش سروی خواهد شد.

معاون اداری ولایت همچنان اعمار دیوار احاطه دانشگاه دایکندی، رفع مشکل آب و برق این دانشگاه و همچنان ایجاد 8 بست کاری برای آن را از پیشنهادات شان برای وزارت تحصیلات افغانستان بیان کرد.

با این وجود یکی از موضوعات که اداره محلی آن را شامل سفر کاری شان به کابل بیان نکرد، موضوع پروسه صلح با مسلحین غیر مسئول در ولسوالی اشترلی است. اما در این مورد خبرنگار رادیو نسیم زمانیکه موضوع را به پرسش گرفت، آقای همدرد والی دایکندی همانند گذشته گفت: "ما اراده قاطع برای صلح اشترلی داریم و پروسه آن در جریان است."

او همچنان گفت: "در مسئله اشترلی دست های پشت پرده وجود دارد که پروسه را مختل می‎کند."

اما چندی قبل محمدعلی ارزگانی معاون اداری ولایت به شبکه رادیو نسیم گفته بود، "هیچ حزب یا جناهی در تقویت مسلحین غیر مسئول در ولسوالی اشترلی دخالت ندارد."

این درحالی است که روز گذشته شمار از فعالان مدنی و جوانان ولایت دایکندی از آدرس انجمن رشد معلولین و نهاد پویش افکار نوین با برگزاری کنفرانس م خبری خواهان وضاحت پیرامون قضایایی اخیر مبنی بر فساد اخلاقی عده‏ی از مقامات محلی دایکندی و همچنان تبدیلی والی فعلی این ولایت از سوی حکومت مرکزی گردیدند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران