لنکن؛ تنها نهاد بیرونی در دایکندی که همه روزه پیرامون اضرار بیماری کرونا آگاهی دهی دارد

مرکز آموزشی لنکن که از سوی آیالات متحده آمریکا حمایت می‎گردد و در اکثر از ولایات افغانستان بخصوص دایکندی فعالیت دارد، برعلاوه برنامه های آموزشی، پیرامون اضرار بیماری کرونا نیز برنامه های آگاهی دهی دارد.

این مرکز امروز در نیلی در سلسله برنامه های آگاهی دهی خود پیرامون اضرار کووید-19، بیش از 60 پوستر را در اماکن عمومی نصب و برای مردم در نیلی توزیع نمود.

مردان فاضل، مسئول دفتر ولایتی مرکز آموزشی لنکن در نیلی گفت: این مرکز همه روزه برنامه آگاهی دهی را در مورد اضرار ویروس کرونا و چگونگی جلوگیری آن دارد اما امروز در کار ساحوی بیش از 60 پوستر را در اماکن عمومی نصب کرده است.

او افزود: تلاش دارند تا برای مردم بفهمانند که هنوز هم کرونا را باید جدی بگیرند.

در همین حال مسئولان شفاخانه کووید-19 در نیلی از بی‏باوری مردم دایکندی نسبت به این بیماری نگرانی دارند.

داکتر نعمت الله، یک تن از کارمندان شفاخانه کووید-19 گفت: با شدت موج دوم کرونا در سطح افغانستان اما در دایکندی مردم برای سمپل گیری و تست به شفاخانه مراجعه نمی‏کنند.

او گفت: در موج اول کرونا سمپل های زیادی از سوی مسئولین به ثبت می‏رسید اما حالا این موضوع از سوی مردم جدی گرفته نمی‏شود.

با این وجود باشندگان دایکندی نیز از آمار بلند بیماری کرونا و بی‎اهمیتی مردم نسبت به این بیماری یاد می‎کنند.

رقیه راسخ گفت: با آمدن موج دوم ویروس کرونا در افغانستان، دایکندی نیز از این واقعه متأثر گردیده است اما مردم برای سمپل گیری به مراکز درمانی مراجعه نمی‎کنند.

او دلیل میزان پایین بودنِ تلفاتِ ناشی از بیماری کووید-19 در دایکندی را عدم مراجعه مردم به مراکز درمانی بیان نمود.

بر اساس آمار رسمی در ولایت دایکندی، تا حال بیش از 900 تن در این ولایت به کرونا مبتلا گردیده که از این میان 20 تن جان باخته اند. به گفته مسئولان صحی، این آمار شامل موج نخست ویروس کرونا در افغانستان بوده و در موج دوم آن آمار مبتلایان در دایکندی خیلی اندک بوده است.

این در حالی‎ست که با شروع فصل سرما، یک نوع بیماری دیگر که علایم کرونا را دارد و از سوی مردم سرماخورد‏گی خوانده می‎شود نیز در ولایت دایکندی گسترش یافته است که به باور آگاهان شباهت کامل به کرونا دارد اما مردم به این باور اند که این یک سرما خورد‏گی بوده و با تابلیت های مسکن تداوی می‎گردد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 28 جدی 1399 17:34
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران