شورای ولایتی دایکندی: آزادی شیرحسین ناطقی برای منافع دایکندی و پروسه صلح با مسلحین اشترلی ضروری است و باید آزاد شود.

 

شماری از متضررین ساحه بغل کندوی ولسوالی اشترلی دایکندی مدعی اند که بعضی از مقامات اداره ی محلی و اعضای شورای ولایتی دایکندی تلاش دارند تا شیرحسین ناطقی یکی از سرگروپ های مسلحین غیر مسئول در اشترلی را از طریق رشوه دادن به سارنوالان از بند آزاد سازند اما سبحان نائبی، وکیل شورای ولایتی اما گفته: آزادی شیرحسین ناطقی برای منافع دایکندی و پروسه صلح با مسلحین اشترلی ضروری است و باید آزاد شود.

صادق دانشگر که به نماینده‎گی از این متضررین سخن میزد، داکتر محمدعلی ارزگانی معاون اداری ولایت دایکندی و سبحان نائبی عضو شورای ولایتی را از جمله کسانی بیان کرد که در آزادی ناطقی تلاش دارند.

او افزود: "مسلحین غیر مسئول در اشترلی سالها بر مردم تاخته اند و ظلم و ستم شان برای مردم طاقت فرسا شده است. اما در این اواخر که پروسه صلح دولت با آنان به میان آمده، آنها همچنان به خشونت های شان شدت بخشیده اند."

دانشگر بیان داشت، تعداد  از مناطق اشترلی بصورت کلی در تصرف باند گروپ های مسلح قرار دارد.

در همین حال محمدعلی ارزگانی، معاون اداری ولایت دایکندی ادعای دست داشتن اش برای آزادی شیرحسین ناطقی را بی اساس خوانده و گفت: ناطقی یک متهم است و باید دربند باشد.

وی افزود: شیرحسین ناطقی یک متهم است و دوسیه اش در سارنوالی تحت بررسی قرار دارد.

ارزگانی همچنان اضافه کرد که در اشترلی 9 باند گروپ  مختلف مسلح فعالیت دارند و هر روز جنایات تازه ا‎ی را انجام می‎دهند.

معاون اداری ولایت در پاسخ به سوالی که چرا غایله اشترلی ختم نمی‎گردد گفت: این دسترخانی است که قبل از ما پهن شده و مقامات قبلی وظیفه خانگی شان را انجام نداده‎ اند.

او ظهور و تقویت مسلحین غیر مسئول را به جنگ های دوران جهاد ربط داده گفت: "هیچ حزبی در این غایله دخالت نداشته و این برمی‎گردد به دوره جهاد و جنگ های فرقه‎ ای و همچنان سلاح و مهمات شان نیز از همان دوران باقی مانده است."

ارزگانی همچنان گفت: در حال حاضر پروسه صلح با مسلحین غیر مسئول در اشترلی مطرح است و اگر صلح نتیجه نداد، اقدام نظامی علیه آن افراد صورت خواهد گرفت.

او در پاسخ به سوالی که آیا اشترلی به دست مسلحین غیر مسئول قرار دارد گفت: وجود این مسلحین یک واقعیت انکار ناپذیر است.

سبحان نائبی، وکیل شورای ولایتی اما گفت: آزادی شیرحسین ناطقی برای منافع دایکندی و پروسه صلح با مسلحین اشترلی ضروری است و باید آزاد شود.

او خواسته های مسلحین غیر مسئول در اشترلی را بر حق دانسته و اداره محلی را در تخریب پروسه صلح متهم نمود و همچنان در واکنش به گفته های آقای ارزگانی گفت: اداره محلی و نیروهای امنیتی دایکندی توانایی اقدام نظامی علیه مسلحین غیر مسئول در اشترلی را ندارند.

نایبی همچنان گفت: "اگر حمایت احزاب سیاسی از باند گروپ های مسلح در اشترلی نباشد این افراد از کجا باید حمایت گردد" او بیان داشت که اداره محلی اراده برای مهار غایله اشترلی ندارد و با شعارهای دروغین، مردم را به سخره گرفته است.

شیرحسین ناطقی یکی از سرگروپ های مسلحین غیر مسئول که در ساحه بغل کندو ولسوالی اشترلی فعالیت داشت، چندی قبل از سوی پولیس آن ولسوالی دستگیر شد. این اقدام در حالی صورت می‎گیرد که اداره محلی 3 ماه قبل با فرستادن یک گروپ 19 نفری به اشترلی خواهان صلح گردیده بودند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در جمعه, 05 جدی 1399 19:37
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران