تجمع گسترده‏‌ی طالبان در اطراف ولسوالی کجران و نگرانی‌ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی

توسط سلطان علی جوادی 10 اسد, 1400 795 0

پس از آن که گروه طالبان تلفات سنگین را در ولسوالی پاتو دایکندی متقبل شدند و نتوانستند مرکز این ولسوالی را تصرف نمایند، این بار از نوار مرزی ولسوالی‌های کجران، میرامور، سنگتخت وبندر و ناوه‌‏میش حملات شان را تشدید بخشیده اند.

مسئولان ومردم ولسوالی کجران می‌‎گویند، این ولسوالی با تهدیدات بلند امنیتی روبرو هستند و هرشب امکان حمله گروه طالبان از نقاط مختلف متصور اند. 

سلمان انصاری ولسوال کجران دایکندی به شبکه رادیو نسیم می‌گوید، شب گذشته گروه‌طالبان بالای پاسگاه‌نیروهای امنیتی خاک‌شور واقع جنوب این ولسوالی حمله نمودند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی و دفاعی مواجه شده‌اند.

او گفت: این درگیری ساعت ۱ شب آغاز و تا ۴ صبح امروز ادامه یافت.

ولسوال کجران افزود: در پی‌ این درگیری کدام تلفات به نیروهای امنیتی وارد نشده، اما از دشمن کدام معلومات دقیق در دست نیست. 

با این حال، باشندگان ولسوالی کجران از افزایش تهدیدات گروه طالبان در این ولسوالی اظهار نگرانی می‌نمایند.

آنان می‌گویند، از آوان تأسیس حکومت تا اکنون یک روز بدور از جنجال های امنیتی را تجربه نکرده‌اند. 

عصمت الله احمدی یک تن از فعالان مدنی ولسوالی کجران می‏‎‌گوید، گروه طالبان در ساحات کندوها، بالا دشت، مناره، کاریز نو، غرمه و ناوه‎گری تجمع نموده اند و قصد حملات گسترده‌ای را بالای مرکز ولسوالی کجران دارند.

او تاکید می ورزد، نیازجدیست اداره محلی دایکندی و مسئولان امنیتی تدابیری ویژه را روی دست گرفته و نیز در قسمت تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی و ایجاد هماهنگی میان خیزش های مردمی سعی و تلاش زیادی را به خرج دهند.

با این حال، سلمان انصاری ولسوال کجران نگرانی های مردم را پذیرفته می‌گوید، والیان نام نهاد گروه طالبان برای ولایات دایکندی و ارزگان نیز به خاطر سازماندهی حملات بالای ولسوالی کجران به ساحه بالا دشت آمده اند.

ولسوال تاکید می‌ورزد، نیروهای امنیتی و دفاعی با تمام توان در مقابل دشمن ایستاد هستند و اجازه تعرض را به دشمن نخواهند داد.

در عین حال، اعضای شورای ولایتی دایکندی نیز از افزایش تهدیدات در این ولایت اظهار نگرانی نموده می‌گویند؛ دایکندی عملا در محاصره گروه طالبان قرار گرفته است.

غیرت علی جواهری وکیل شورای ولایتی دایکندی می‌گوید، تهدید گروه طالبان از ولسوالی های پاتو، ناوه میش، کجران، سنگتخت وبندر، میرامور و شهرستان این ولایت افزایش یافته و عملا در شماری از این ولسوالی ها درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان جریان دارد.

جواهری از عدم حمایت نه چندان موثر و به موقع حکومت مرکزی انتقاد نموده می‌گوید، دو ماه از درگیری و سقوط چندین روستا به دست طالبان در ولسوالی پاتو می‌گذرد که در پی آن؛ صدها خانواده آواره و سرگردان می‌گردند، اما حکومت جهت پاکسازی و بازپس‌گیری ساحات هیچ اقدامی نکرده است.

اعضای شورای ولایتی دایکندی، مناطق مرکزی را مشروعیت دهنده نظام کنونی می‌دانند و می‌گویند، در صورت سقوط یکی از این ولایات مرکزی مشروعیت نظام زیر سوال خواهد رفت.

با این حال، قربان علی انصاری معاون مالی و اداری و سرپرست ولایت دایکندی تهدیدات در بعضی ولسوالی های دایکندی را چندان جدی نمی‌داند. اما می‌گوید، جهت دفع حملات دشمن بالای ولسوالی کجران این ولایت تدابیر لازم روی دست گرفته شده‌اند.

قابل ذکر است، نزدیک به دو ماه می‌شود که حملات گروه طالبان بالای ولایت دایکندی تشدید یافته‌اند که در پی این درگیری ها بیش‌از ۴۵ تن از نیروهای امنیتی، خیزش های مردمی و بسیج های مردمی شهید و زخمی شده اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 10 اسد 1400 22:45
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران