نگرانی ها از گسترش دامنه ‏ی نا امنی در ولسوالی سنگتخت وبندر دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 05 اسد, 1400 809 0

باشندگان ولسوالی سنگتخت وبندر دایکندی از گسترش دامنه ‏ی نا امنی در این ولسوالی اظهار نگرانی نموده و از اداره محلی دایکندی خواهان اتخاذ تدابیر جدی جهت جلوگیری از نفوذ گروه طالبان به ساحات بیشتر این ولسوالی اند.

بیشتر از دوهفته می‏شود، گروه طالبان تحرکات خویش از نوارمرزی ولسوالی های ولایت غور بالای ولسوالی سنگتخت وبندر دایکندی تشدید بخشیده‏اند که تا اکنون 2 تن از نیروهای امنیتی دایکندی نیز اسیر این گروه شده اند.

محمدرضا صدر اکبری رئیس شورای مردمی ولسوالی سنگتخت وبندر دایکندی به شبکه رادیو نسیم می‏گوید:« گروه طالبان حملات شان از ساحات قراودال ولسوالی سنگتخت وبندر قبل از عید قربان تشدید بخشیده بود. گرچند؛ در ایام عید کدام تحرکات نداشتند، اما شنیده می‏شود که در حال تجدید قوا هستند».

وی افزود: ولسوالی سنگخت بندر دایکندی مرز طولانی و گسترده‏ی با ولسوالی های نا امن چون؛ پسابند، فیروزکوه و دولتیار ولایت غور دارند.

اکبری تاکید می‏ورزد، مردم با تمام توان و داشته‏های خویش بسیج و در کنار نیروهای امنیتی قرار گرفته و عملا در سنگرهای جنگ حضور دارند، اما کمبود تجهیزات و امکانات جنگی روبرو هستند.

با این حال، نادر امیری یک دیگر از باشندگان محل طی تماس تلفنی به شبکه رادیو نسیم گفت: مردم با دستان خالی علیه گروه طالبان ایستاده شده اند ونیاز جدیست که حکومت آن‏ها را حمایت تسلیحاتی نمایند چون؛ بنابه فقر حاکم و خشک سالی، مردم ملکی توانایی خریداری سلاح و مهمات ندارند.

او گفت: حالا صدها تن از باشندگان محل در جبهات جنگ حضور دارند و نیازمند اعاشه و اباته و تسلیحات جنگی اند.

این باشنده محل می گوید، اداره محلی باید بزودی نیروهای حمایتی و کمکی به ساحه بفرستند و نیز در در قسمت شناسایی افراد نفوذی‎ گروه طالبان و ایجاد هماهنگی هر چه بیشتر میان خیزش های مردمی و نیروهای امنیتی گام های موثر بردارند.

با این حال، فاطمه اکبری معاون اجتماعی و اقتصادی ولایت دایکندی می‏گوید، در ایام عید قربان به منظور هماهنگی هر چه بیشتر میان نیروهای امنیتی و بسیج‏های مردم علیه گروه طالبان به ولسوالی سنگتخت وبندر سفر داشته و با اقشار مختلف دیدار کرده و گروپ های منظمی بسیج های مردمی در حمایت از نیروهای امنیتی علیه گروه طالبان شکل گرفته اند.

بانو اکبری می‏گوید، در قسمت تجهیز نیروهای امنیتی و بسیج های مردمی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته اند و اندک مشکلاتی که وجود دارند در حال مرفوع شدن هستند.

او اطمینان می دهد، اداره محلی دایکندی در قسمت تامین امنیت مردم و حمایت مردم بسیج های مردمی هیچ کوتاهی نخواهد کرد، بلکه نیاز جدیست که مردم اتحاد و همدلی خویش را حفظ نموده و قربانی تبلیغات گروه دشمن قرار نشوند.

جنگ و نا امنی تنها به ولسوالی سنگتخت وبندر ختم نمی گردد، بلکه جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان نزدیک به دو ماه می‏شود در ولسوالی پاتو جریان دارد و صدها خانواده آواره و چندین روستا به دست طالبان سقوط نموده اند و نیز ولسوالی های کجران، شهرستان، میرامور و ناوه‏میش دایکندی نیز با تهدیدات بلند امنیتی مواجه اند و امکان حملات گروه طالبان هر شب و روز متصور اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران