وضع قیود شب‎‌گردی در 31 ولایت کشور؛ «در بامیان نیاز نیست»

دولت برای جلوگیری از نفوذ طالبان به شهرها، مقررات منع رفت و آمد در شب را در اکثر ولایت‌های کشور به استثنای کابل، پنجشیر و ننگرهار وضع کرده است. بنابر این مقرره، باشندگان 31 ولایت به شمول بامیان و دایکندی حق ندارند که از ساعت 10 شب تا چهار صبح در شهر گشت‌و‌گذار کند. بامیانی‌ها اما با این تصمیم موافق نیستند و می‌گویند که برای ولایت آنها این مقرره نیاز نیست. 

وزارت داخله می‌گوید که طالبان با استفاده از تاریکی شب دست به اقدامات تخریبی می‌زنند و این تصمیم برای جلوگیری از نفوذ این گروه به شهرها وضع شده است. 

اما باشندگان بامیان می‌گویند که این تصمیم برای بامیان نادرست است و آنها را با چالش روبرو می‌کند. آنها به این باور اند که نباید تمام شهرها را به یک چشم دید.

محمد فهیم، یک باشنده بامیان می گوید که او این اقدام را لازم نمی‌داند و مردم مجبور هستند که برای ضرورتی از خانه بیرون شوند. 

محمد حکیم، دکاندار در شهر نو بامیان به این باور است که «این قیودات برای مردم مشکل خلق می‎کند. بخاطری که یک تعداد مریض دارند. صد رقم وظیفه دارند. به نظر از من، در ولایت بامیان نیاز نبود.» 

و محمد میرزایی نیز می‌گوید که این مقرره «نظر به محل‌ها و شهرهای مختلف باید استثاهایی داشته باشد. در بامیان فعلا من نیاز نمی‌دانم. مردم اگر بتوانند آزادانه بگردند بهتر است. در برخی ولایت‌ها اگر تشخیص شود که قیود شب‌گردی برای جلوگیری از مختل شدن امنیت و یا جرم و جنایت کارآمدی دارد، درست است. اما در کل، همه شهرها را به یک سطح نگاه کردن به نظرم خوب نیست.»

با این حال، مسئولان در فرماندهی پولیس بامیان می‌گویند که اتخاذ تصمیم در این مورد از صلاحیت آنها نیست. همایون ایلخانی، سخنگوی پولیس این ولایت به رادیو نسیم گفت که این مقرره موقتی است و بعد از یک ماه پایان می‌یابد. او گفت که «این تصمیم به هدایت مستقیم رئیس جمهور و به دلیل تحرکات طالبان در تاریکی شب اجرا می‌شود. بدون گزمه‌های پولیس دیگر هیچ کسی اجازه گشت و گذار را ندارند.»

تصمیم اعمال قیود شب‌گردی در اکثر ولایت‌ها به دنبال افزایش خشونت‌ها در بسیاری نقاط کشور گرفته شده است. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 سنبله 1400 11:46
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران