شکایت خانواده های شهدای اخیر ولسوالی پاتو از کم توجهی اداره محلی دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 14 سرطان, 1400 1322 0

 عبدل علی 28 ساله را بعد از ظهر امروز به دور از مکان آبایی اش در قریه دشت مرکز ولایت دایکندی به خاک سپردند. او یک  تن از سربازان مفرزه امنیت ملی دایکندی بود و دو روز قبل، همراه همسنگرانش جهت حمایت و پشتبانی نیروهای مستقر در قریه قخور ولسوالی پاتو فرستاده شد، اما بعد از دو روز، حالا جسد او را تحویل خانواده آواره اش در مرکز دایکندی کردند.

او همراه خانواده‏اش دو هفته قبل؛ از قریه سرتگاب به دلیل جنگ و سقوط این قریه به دست طالبان به نیلی مرکز ولایت آواره شدند. اما وی به دلیل اینکه عضوی مفرزه امنیت ملی بود، دوباره به سنگر داغ نبرد علیه گروه طالبان برگشت، اما دیگر زنده برنگشت.

نعمت الله پسر کاکای عبدل علی می گوید، او شب گذشته ساعت 12 و نیم در ساحه «نوبله قریه قخور» توسط گروه طالبان به شهادت رسید و از وی، 3 فرزند شامل؛ یک دختر و2 پسر بین سنین 2 الی 3 ساله باقی مانده است.

نعمت الله از عبدل علی به نیکی یاد کرده می گوید، پسرکاکا او آروزهای کلانی در زندگی اش داشت، اما این جنگ خانمان سوز تمام آروزها و خودش را از ما گرفت. 

او می‏گوید، گروه طالبان به دلیل اینکه عبدل علی در صفوف نیروهای امنیتی بود، خانه اش را در قریه سرتگاب انفجار و تمام داشته هایش را به غارت برده اند.

نعمت خودش نیز عضوی مفرزه امنیت ملی می باشد. وی دلیل تلفات نیروهای امنیتی در جبهات جنگ را نبود یک سوق و اداره منظم و قومانده واحد بیان می کند.

 او می گوید، به نیروهای که در خط نخست نبرد کم توجهی صورت می گیرد و کمک ها بموقع نمی رسند.

وی یاد آوری می کند، میان بخش های مختلف امنیتی ارتباط و هماهنگی وجود ندارند.

وی علاوه نمود: تنها خانواده عبدل‏علی نسیتند که فرزندش را از دست داده است، بلکه ده‏ها خانواده سرتگاب عزیزان شان را در جنگ های جاری و سالهای قبل در مقابل دفاع از وطن در مقابل گروه طالبان از دست داده اند، اما حکومت در راستایی حمایت از خانواده شهدا هیچ برنامه‏ای ندارند.

نعمت الله می افزاید: همین خانواده‏های شهدا که در مرکز ولایت آواره شده اند، تا هنوز مکانی برای بودوباش ندارند.

عبدل علی بعد از 4 سال سنگرداری شب گذشته با همسنگران خداحافظی نمود و داغ فراموش ناشدنی را بردل خانواده، اقاریب و همسنگرانش باقی گذاشت. در کنار عبدل علی در پی درگیری شب گذشته 6 تن از همسنگرانش نیز زخمی شدند.

با این حال، جنرال باقر مرتضوی قوماندان امنیه دایکندی می گوید، گروه طالبان اوایل ساعت 12 شب گذشته از چندین استقامت بالای قریه قخور حمله تهاجمی نمودند و قصد داشتند که مرکز ولسوالی را تصرف نماید، اما با مقاومت شدید نیروهای امنیتی و دفاعی، خیزش و بسیج های مردمی روبرو شدند.

او گفت در پی این درگیری ها بیش از  6 تن از گروه طالبان کشته و شماری زخمی شدند.

مرتضوی تایید می‏کند، اوایل صبح امروز گروه طالبان مسیر«خشک دره رباط » را مسدود کرده بودند، اما با اقدام بموقع نیروهای امنیتی، گروه طالبان از ساحه متواری شدند و فعلا کدام تهدیدات وجود ندارد.

مرتضوی افزود: خودم نیز به ساحه رباط رفته بودم.

قوماندان امنیه دایکندی اطمینان می دهد، نیروهای امنیتی و دفاعی شما تا داشتن یک قطره خون از وجب و جب خاک این ولایت دفاع خواهد کرد.

قابل ذکر است، یک ماه می شود، درگیرهای شدید در قریه جات مختلف ولسوالی پاتو دایکندی میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان جریان دارد و گروه طالبان توانسته است اکثریت ساحات پاتو را تحت تصرف شان درآورند و هر روزه دامنه‏ی پیشروی های شان گسترش می یابد، اما اداره محلی دایکندی از آغاز عملیات بازپس گیری ساحات از دست رفته همواره وعده می دهد، اما از جنبه عملی آن خبری نیست.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران