شبکه جامعه مدنی دایکندی: حکومت مرکزی بی‎‎‎‎‎‎‎تفاوتی و تبعیض را نسبت به اوضاع امنیتی ولایت دایکندی بس کند

توسط احسان مهدوی 14 سرطان, 1400 441 0

 

اعضای شبکه جامعه مدنی ولایت دایکندی طی نشست خبری که به مناسبت اوضاع امنیتی در ولایت دایکندی دایر نموده بود، از حکومت افغانستان خواستند تا تبعیض علیه مردم دایکندی را ختم نموده و هرچه عاجل جلو پیشرفت طالبان در ولسوالی پاتو را بگیرند.

حیدرعلی دولتیار، یک تن از فعالان مدنی گفت: نزدیک به یک ماه از جنگ در ولسوالی پاتو می‎‎‎‎‎‎گذرد و در این مدت بر اثر بی‎‎‎‎‎‎توجهی حکومت، بجز مرکز ولسوالی پاتو «قُخور» که در محاصره شدید بوده، دیگر مناطق به دست طالبان سقوط کرده است.

او افزود: طالبان تا حالا در اکثر از قریه‎‎‎‎‎‎جات پاتو خانه‎‎‎‎‎های مردم را آتش زده و صدها خانواده را آواره کردند اما حکومت در این راستا بی‎‎‎‌‎توجه بوده است.

از سوی هم، محمدانور شهاب، رئیس شبکه جامعه مدنی دایکندی از وجود ناهماهنگی میان بخش های امنیتی نگرانی داشته و تأکید نمود، حکومت باید هرچه زودتر نیروهایش را از حالت تدافعی خارج کرده و حالت تعرضی را به خویش بگیرند.

آقای شهاب گفت: تجهیزات و مهمات کمی که از سوی حکومت به منطقه قخور فرستاده می‎‎‎‎‎‎شود، به دست نیروهای جنگجو در سنگر نمی‎‎‎‎‎‎رسد و برای افراد و حلقات خاص داده می‎‎‎‎‎‎شود.

او برعلاوهِ شکایت از بی‎‎‎‎‎‎توجهی اداره محلی نسبت به وضعیت بی‎جا شدگان پاتو، حکومت مرکزی را نیز مورد انتقاد قرار داده گفت: رهبران سیاسی که مشروعیت شان در هنگام انتخابات از دایکندی گرفته است، در شرایط فعلی چرا به فریاد مردم گوش نمی‎‎‎‎‎‎دهند؟

در همین حال سلطان علی جوادی، دیگر عضو شبکه جامعه مدنی از سقوط 80 درصد ساحات ولسوالی پاتو به دست طالبان خبر داده و گفت: اداره محلی باید برای مردم پاسخ بدهد که در جریان یک ماه جنگ، برای مردم چه کرده و دلیل طولانی شدن جنگ در چیست؟

او افزود: مردم پلان و تدبیر مسئولان اداره محلی را که روی کاغذ باشد لازم ندارد و از سوی هم باید حقیقت سقوط سرتگاب به دست طالبان و درگیری‎‎‎‎‎‎های نامعلومِ دو شب قبل میان خود نیروهای امنیتی در قخور، از سوی حکومت معلوم شود و مرتکبین به جزای اعمال شان برسند.

از سوی هم محمد دانش، معاون شبکه جامعه مدنی عامل تشدید جنگ در پاتو را ضعف مدیریت مقامات محلی دایکندی و عدم هماهنگی شان دانسته علاوه داشت، مردم حامی نظام بوده اما نظام حامی مردم نیست.

در این نشست خبری، یک قطع‎نامه یازده ماده‎‎‎‎‎‎ی نیز توسط سرور سروش به خوانش گرفته شد که در آن از اداره محلی خواسته شد که با اختلافات کوچک شان باعث وارد کردن صدمه بر شعور مردم و نیروهای امنیتی دایکندی نگردند و همچنان از ریاست امنیت ملی دایکندی خواسته شد که دلیل غیبت سالیانِ نیروهای خیزش مردمی که معاش دولت را دریافت می‎‎‎‎‎‎کنند اما در وظیفه حضور ندارند را روشن کند.

در ادامه از قوماندان کندک اردوی ملی خواسته شد که برای مردم توضیح بدهد باوجود وخامت اوضاع چرا نیروهایش را به جنگ روان نمی‏‎‎‎‎‎‎کند و اگر مهمات ندارند، به چه دلیل یک سال می‎‎‎‎‎‎شود در نیلی خواب اند و فقط معاش حکومت را می‎‎‎‎‎‎‎‎خورند؟ و بروند به خانه‎‎‎‎‎‎‎‎های شان استراحت کنند.

در این قطع‏‎نامه همچنان از قوماندان امنیه و رئیس امنیت ملی دایکندی تقاظا گردید که برای ایجاد هماهنگی میان ارگان‎‎‎‎‎های امنیتی و سوق و اداره خیزش‎‎‎‎‎ها و بسیج های مردمی تلاش نمایند.

همچنان از حکومت مرکزی نیز خواسته شد که برای پاکسازی ولسوالی پاتو، برعلاوه تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی دایکندی، کوماندو ها را بفرستند.

در ادامهِ قطع نامه شبکه جامعه مدنی دایکندی از رهبران تأثیر گذار مردم افغانستان خواسته شد که از دایکندی تنها به عنوان ابزار انتخاباتی استفاده ننموده و در شرایط حساس فعلی دست مردم را بگیرند.

اعضای شبکه جامعه مدنی دایکندی همچنان گفتند؛ از آغاز درگیری‎‏‏‏‎‎‎‎ها در پاتو، هیچ‎‎‎‎‎‎گاه پوشش هوای صورت نگرفته است و از قوماندان مرکز هماهنگی خواسته شد تا هرچه زودتر جلو چنین سهل‎‎‎‎‎‎‎انگاری گرفته شود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران