مردم ولایت دایکندی از نظام جمهوریت و نیروهای امنیتی اعلان حمایت کردند

توسط احسان مهدوی 11 سرطان, 1400 680 0

صدها باشنده مرکز ولایت دایکندی طی محفلی حمایت شان را از نظام جمهوریت، اداره محلی و نیروهای امنیتی و دفاعی اعلان کردند.

محمدانور شهاب، رئیس شبکه جامعه مدنی دایکندی گفت: گروه طالبان همیشه با تخریب اماکن و زیرساخت‏‎‎‎‎‎‎‎ها مانع آبادی افغانستان بوده، خانه های مردم ملکی را تخریب نموده و فقیرترین انسان‎‎‎‎‎‎های جامعه افغانی را تیرباران کردند.

او افزود: طالبان در گذشته ادعا داشتند که برعلیه کشورهای اشغال‎گر در افغانستان می‎‎‎‎‎‎‎جنگند اما حالا این اشغال‎گران از افغانستان خارج گردیده، پس به چه دلیل مادران، فرزندان و اطفال افغان را به خاک و خون می‎‎‎‎‎‎‎کشانند؟.

در همین حال نمایندگان احزاب سیاسی «وحدت اسلامی» و «ملت افغان» در دایکندی، نیز حمایت شان را از نظام جمهوریت و حکومت افغانستان اعلان نموده و از مردم خواستند تا در مقابل طالبان مسلح شوند.

از سوی هم غیرت علی جواهری، وکیل مردم دایکندی در شورای ولایتی گفت: مردم دایکندی تنها شعار نمی‎‎‎‎‎‎‎دهند بلکه عملا در سنگرهای جنگ برعلیه طالبان حضور دارند. او از حکومت افغانستان و احزاب سیاسی خواست که حتی برای بقای خودشان دست از بازی‎‎‎‎‎های سیاسی بردارند و لازم است تا در شرایط فعلی مردم را تجهیز و مسلح کنند.

در همین حال علی محمد احمدی، رئیس شورای علما دایکندی با توجه به رویکرد طالبان گفت: این گروه در صدد حذف دیگر اقوام بوده و تلاش دارند تا حکومت تک قومی را در افغانستان ایجاد کنند.

وی گفت: در حکومت طالبان زنان جایگاه اجتماعی نداشته و حق کار را ندارند و همچنان مردم دایکندی از حکومت و نظامی حمایت خواهند کرد که زبان و مذهب شان را به رسمیت شناخته است.

در این محفل زنان ولایت دایکندی نیز تأکید کردند که از حکومت امارت اسلامی و دیکتاتوری طالبان بی‎زار اند و بقای شان را در سایه نظام جمهوریت می‎‎‎‎‎بینند. سخنرانان همچنان تأکید کردند که با شعار دادن و تاختن به همدیگر در صفحات اجتماعی امنیت تأمین نمی‎‎‎‎‎‎گردد و لازم است مردم بر علیه طالبان قیام عمومی اعلان کنند.

آنان همچنان گفتند؛ نظام کنونی که بر اساس رای مردم ایجاد گردیده تنها مورد تأیید مردم است. قابل ذکر است که دو روز قبل امیرخان متقی، مسئول ارشاد و دعوت امارت اسلامی طالبان، از قطر به ولسوالی کجران دایکندی سفر کرده بود و با شمار از مردم ساحات «حیدربیک» و «بالا دشت» این ولسوالی دیدار داشته است. مقامات کجران گفتند؛ متقی برای جمع آوری عشر و ذکات آمده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران