اعتراض ده‏ ها بیجا شده ولسوالی پاتو در مرکز دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 30 جوزا, 1400 1402 0

ده ها آواره و بیجا شده ناشی از جنگ های جاری ولسوالی پاتو دایکندی صبح امروز(30جوزا) مقابل دروازه‏ی مقام ولایت دایکندی تجمع نموده و خواهان تامین امنیت و رسیدگی به بیجاشدگان این ولسوالی شدند.

 

آنان می گویند، قریه سرتگاب به دلیل غفلت و بی توجهی اداره محلی دایکندی به دست طالبان سقوط کرده است.

جمشید یکی از آواره شدگان جنگ سرتگاب می‏گوید، گروه طالبان چندی قبل به مردم ساحه نامه فرستاده و از مردم خواسته بودند که به این گروه تسلیم شوند، اما مردم تسلیم نشدند.

او گفت: اداره محلی دایکندی به مردم سرتگاب وعده دادند که در مقابل گروه طالبان ایستادگی نماید و از سوی دولت مورد حمایت قرار خواهند گرفت، اما حکومت به وعده های شان عمل نکرده و مردم را فریب دادند. 

وی افزود: مردم سه شبانه و روز با اندکترین امکانات مقابل دشمن استقامت نمودند، اما به دلیل کمبود نیرو و نداشتن تجهیزات جنگی شکست خوردند.

نعمت الله یکی دیگر از بیجاشدگان قریه سرتگاب می گوید، گروه طالبان تمام داشته های مردم را غارت کرده و شماری از خانه ها و خرمن های گندم مردم را انفجار و آتش زدند.

 او گفت: دولت هرچه عاجل عملیات تصفیوی را در سرتگاب آغاز و زمینه برگشت مردم را فراهم نمایند.

بیجاشدن می گویند، چندین شبانه و روز را گاهی پیاده و گاهی بوسیله وسایط نقلیه طی نموده اند، تا به مرکز ولایت رسیده اند.

 آنان می‏گویند، کسانی که در مرکز ولایت آمده اند مکانی برای بودوباش و غذایی برای خوردن ندارند و در شرایط سختی بسر می برند.

این بیجا شدگان می گویند، از شماری اعضای خانواده شان هیچ خبر ندارند که در کدام ساحات هستند. آنان می گویند، باشندگان سرتگاب، بیری و سهور به ولسوالی های کیتی، کجران، قخور و کوه سلیمان پناه برده اند.

آواره شدگان قریه سرتگاب می گویند، حکومت با این غفلت شان تمام داشته های این مردم غریب و فقر را به باد فنا داده اند.

براساس آمارهای ابتدایی آمریت مهاجرین ولایت دایکندی تا اکنون بیش از 1 هزار و 600 تن از ولسوالی پاتو دایکندی در اثر جنگ جاری در این ولسوالی بیجا شده اند. مسئولان آمریت مهاجرین تاکید می ورزند، آمارها در حال تغییر می باشد.

با این حال، رشیده شهیدی والی دایکندی خطاب به بخش های امنیتی می گوید: هرچه زودتر عملیات تصفیوی را در قریه سرتگاب آغاز و تدابیری جدی روی مهار جنگ در پاتو اتخاذ شود.

او گفت: بیشتر از این تحمل آواره شدن مردم خویش ندارم و باید اقدامات عملی صورت گیرد.

والی دایکندی به ریاست های مبارزه با حوادث، آمریت مهاجرین و صحت عامه دستور داد که به بیجا شدن ولسوالی پاتو که در مرکز ولایت پناه آورده اند، جای بودوباش، موادغذایی و کمک های صحی فراهم نمایند.

از سوی دیگر؛ محمد رضا اسلمی رئیس امنیت دایکندی مهمترین دلیل سقوط قریه سرتگاب ولسوالی پاتو دایکندی را وجود اختلافات داخلی میان مردم بیان داشت.

 او گفت: تصفیه قریه سرتگاب آسان می باشد، اما حفظ آن به شکل دوامدار نیاز به پلان های منظم می‏باشد.

سوال اینجاست، والی دایکندی به نهادهای امنیتی دستور می دهد که تصامیمی جهت بهبود وضعیت امنیتی بگیرند، چرا خودش منحیث رئیس شورای نطامی این تصامیم را نمی‏گیرد تا نهادهای امنیتی تطبیق نمایند؟ و چرا با هشدارهای پی هم مردم از سقوط سرتگاب اقدامات پیشگرانه انجام ندادند؟

این دستور صریح والی به نهادهای امنیتی در حالی داده می شود که وی روز گذشته گفته بود، در دایکندی کدام مشکل قابل تشویش وجود ندارد و همه چیز تحت کنترول هستند. او مشکل ولسوالی پاتو را اندک خوانده بود.

قابل ذکر است، درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان 11 روز می شود در نقاط مختلف ولسوالی پاتو دایکندی جریان دارد و با گذشت هروز دامنه‏ی آن گسترش می یاید، اما مسئولان اداره محلی تا اکنون به گفتن چند کلمه گروه طالبان را تهدید به نابودی کرده اند و از کارهای عملی آن‏ها جهت مهار جنگ خبری نیست.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران