بیجا شدن صدها فامیل از مناطق مختلف ولسوالی پاتو دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 28 جوزا, 1400 1483 0

پس از ۹ روز جنگ و درگیری در مناطق مختلف ولسوالی پاتو دایکندی صدها فامیل خانه‌های شان را ترک گفته و به مناطق قخور، کیسو، کوه سلیمان و بعضی ساحات امن‌تر پناه برده‌اند.

منابع محلی می‌گویند، بعد از سقوط منطقه سرتگاب به دست گروه‌ طالبان آمار آواره‌ شدگان در حال افزایش می‌باشند. به گفته آنان، باشندگان قریه‌های بیری، کاریزک، اسپرمی و سهور و بعضی قریه‌جات دیگر به دلیل ترس و وحشت خانه‌های شان نیز را در حال ترک کردن هستند.

علیاور محمودی یکی از بزرگان قریه سرتگاب دلیل سقوط این قریه به دست طالبان را عدم همکاری و حمایت اداره محلی دایکندی بیان داشت.

 او گفت: مردم و خیزش‌های مردمی سه شبانه و روز با متقبل شدن ۴ شهید و3 زخمی دربرابر گروه‌طالبان استقامت کردند، اما به دلیل نرسیدن تجهیزات جنگی و نیروهای امنیتی  شکست خوردند.

او افزود: بیش از 400 خانواده از قریه سرتگاب به مناطق قخور، کسیو و کوه سلیمان آواره شدند. او گفت: تنها در کوه سلیمان نزدیک به 200 خانواده پناه آورده است.

او می‏گوید، خانواده های بیجا شده دسترسی به موادغذایی ندارند و در حالت وخیمی بسر می‎برند.

 آقای محمودی افزود: تمام داشته های مردم در خانه های شان باقی مانده و فقط توانستند خود شان را از ساحه بکشانند.

باشندگان ولسوالی پاتو می گویند، با سقوط قریه های بیری، سهور و اسپرمی دروازه طالبان بروی دایکندی باز خواهد و ولسوالی پاتو در کوتاه ترین زمان به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

آنان هشدار می دهند، اگر حکومت نیروهای کمکی و تجهیزات جنگی به ساحه نفرستند، در جریان همین شبانه و روز گروه طالبان بالای قریه قخور مرکز ولایت ولسوالی حملات شان را آغاز خواهند کرد.

با این حال، رشیده والی دایکندی می گوید: پس سقوط  قریه سرتگاب کدام درگیری درجریان شب گدشته میان گروه طالبان و نیروهای خیزش های مردمی صورت نگرفته است.

او می گوید، نیروهای کمکی به ساحه فرستاده شده و به مرکز ولسوالی پاتو رسیده است.

والی دایکندی از آغاز عملیات تصیفوی و مهار جنگ در ولسوالی پاتو چیزی نمی گوید.

با این حال، قربان علی انصاری معاون مالی و اداری ولایت و رئیس کمیته حالت اضطرار ولایت دایکندی می‏گوید، به منظور رسیدگی به بیجاشدگان ولسوالی پاتو یک جلسه تدویر و فردا دومی فردا برگزار و جهت کمک رسانی تصامیم لازم اتخاذ خواهد شد.

او گفت: تا اکنون آمار دقیق از بیجا شده بدست نیامده و آمار در حال تغییر می باشند.

از سوی دیگر، حیدرعلی دولتیار یکی از فعالان پاتو می‏گوید، گروه طالبان با سقوط قریه سرتگاب تمام داشته های مردم را غارت کرده و خانه ها و خرمن های گندم را آتش زدند.

او گفت: با سقوط قریه سرتگاب، ترس و وحشت میان مردم قریه های بیری، سهور، کاریزک و اسپرمی نیز ایجاد شده اند و مردم در حال ترک خانه های شان می باشند.

دولتیار افزود: نیازجدیست اداره محلی جهت کمک رسانی به خانواده های بیجا شده اقدام فوری نماید.

 آقای دولت یار تاکید می ورزد، اگر عملیات تصفیوی بزودی در قریه سرتگاب آغاز نگردد، آمار بیجا شدگان افزایش خواهد یافت و از توان مدیریت اداره ملحی دایکندی بیرون خواهد بود.

قابل ذکر است، 9 روز قبل گروه طالبان شب هنگام در قریه تمزان ولسوالی پاتو دایکندی در منازل مردم جابجا و صبح همان روز حملات شان ر بالای پاسگاه های نیروهای امنیتی واقع قریه تمزان آغاز نمودند، اما نتوانستند اراضی بیشتر را در تحت کنترول شان در بیاورند و شب های بعد مسیر تحرک شان را تغییر داده و چندین بار بالای مرکز ولسوالی پاتو ساحه چهل خانه قخور حمله نمودند، اما با مقاومت نیروهای امنیتی و مردم شکست خوردند و بعد از آن؛ حملات شان را بالای قریه سرتگاب شدت بخشیدن که در جریان سه شبانه روز دیگری توانستند قریه سرتگاب تصرف و تحت کنترول شان درآورند.

درپی این درگیری ها تاکنون 6 نفز از خیزش های مردم شهید، 12 نیروی امنیتی به شمول 3 نفز از خیزش های مردمی زخمی شدند و در مقابل طبق گفته های مسئولان امنیتی بیش از 60 تن از گروه طالبان کشته و زخمی شده اند.

منابع امیتی می گویند، گروه طالبان در قریه جات تمزان، پاتو و سرتگاب حضور دارند و درصدد سازماندهی حملات بیشتر روی ولسوالی پاتو وبعضی ساحات دیگر ولسوالی پاتو می باشند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران