جنگ در پاتو؛ « از دادن اطمینان به حمایت از نیروها تا انتقاد از تازه کار بودن قمندان امنیه»

توسط مسعود اختیاری 21 جوزا, 1400 1358 0

طبق گزارش‌های غیر رسمی صدها طالب در ساحه تمزان و اطراف ساختمان در حال اعمار ولسوالی پاتو تجمع کرده‌اند، از روز پنج‌شنبه، بیستم جوزا که درگیری‌های پراکنده میان این گروه و نیروهای امنیتی جریان داشته، تاکنون یک نیروی امنیتی کشته و شش نیروی امنیتی دیگر زخمی شده‌‎اند. مسئولان امنیتی دایکندی گفته‌اند که ۱۰ عضو گروه طالبان نیز کشته و زخمی شده‌اند.

روز گذشته، پس از آغاز درگیری‌ها، نیروهای امنیتی، پاسگاه بند زیارت، پاسگاه ارتش و یک پاسگاه دیگر را در ساحه‌ی تمزان یکجا با تجهیزات خود ترک و عقب نشینی کردند. مقام‌های امنیتی دایکندی می‌گویند که این پاسگاه‌ها به دلیل «غیر ضروری بودن» آنها جمع آوری شده است. 

با این حال، گفته می‌‎شود که طالبان در مقایسه با نیروهای امنیتی دایکندی با تجهیزات کامل و سنگین‌تر مجهز هستند، آنچه که باعث نگرانی‌هایی شده است.

شبکه رادیو نسیم با توجه به این نگرانی‌ها از شمار مسئولین و نمایندگان دایکندی در پارلمان پرسیده که اقدامات آنها برای کنترل وضعیت و جلب همکاری‌ها از پایتخت کشور چه بوده است. 

محمد هدایت، رئیس مطبوعات معاونت دوم ریاست جمهوری می‌گوید که سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور لحظه به لحظه در جریان کامل اوضاع (امنیتی در ولسوالی پاتو) قرار می‌گیرد. به قول آقای هدایت، مقام‌های امنیتی به شمول وزیر دفاع و لوی درستیز از وضعیت آگاهی دارند و اطمینان می‌دهد که اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

ریحانه آزاد، نماینده مردم در مجلس نمایندگان می‌گوید که در پیوند به وضعیت امنیتی دایکندی با نهادهای امنیتی در کابل هماهنگی صورت گرفته است و این ارگان‌ها وعده داده‌اند که جدی کمک می‌کنند. 

خانم آزاد با انتقاد از مدیریت جنگ در دایکندی می‎گوید که محمود بهیر، فرمانده امنیه این ولایت، تازه کار است. به باور خانم آزاد، برای مدیریت جنگ، فردی لازم است که با ساحه جدی بلد باشد. از خود مردم باشد و توانایی بسیج مردم را داشته باشد. 

علی اکبر جمشیدی، نماینده دیگر مردم در مجلس نمایندگان نیز اطمینان می‌دهد که حمایت هوایی از نیروهای امنیتی دایکندی به تمام معنا وجود دارد. آقای جمشیدی می‎‌گوید که تجهیزات «بسیار وافر» در مرکز ولایت وجود دارد. وزارت‌های دفاع، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی هم تعهد داده‌اند که صلاحیت لازم استفاده از این مهمات داده می‌شود. به گفته این نماینده مردم، «هیچ گونه خطری متوجه دایکندی نخواهد بود. ما وکلای دایکندی، در تلاش هستیم که در هماهنگی با سکتور امینتی مشکلات و کم وکاستی مرفوع شود.»

ولسوالی پاتو در حدود 15 کیلومتری شهر نیلی، مرکز دایکندی موقعیت دارد. در آغاز هفته گذشته پس از سقوط ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان مسیر برای ورود طالبان به بخش‌های از این ولسوالی باز شد. اکنون دو روز است درگیری هایی میان گروه طالبان و سربازان امنیت ملی، پولیس و اردوی ملی در ساحات تمزان ولسوالی پاتو جریان دارد. 

با تشدید درگیری‌ها در ولسوالی پاتو، شب گذشته بسیج مردمی در حمایت از نیروهای امنیتی و خیزش مردمی در مقابل طالبان در این ولسوالی شکل گرفته و مردم سلاح بر دوش گرفته‌اند. اگر اداره محلی بتواند گروه‌های مردمی را در کنار نیروهای امنیتی تجهیز کند، امیدواری‌ها برای سرکوب و پس زدن حملات طالبان بیشتر خواهد شد. 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 22 جوزا 1400 21:58
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران