یک کشته و دو زخمی در حمله هوایی نیروهای امنیتی در بهسود

یک عضو شورای ولایتی میدان‌وردک می‌گوید که در پی اجرای حمله هوایی نیروهای امنیتی در ولسوالی حصه‌اول بهسود یک زن کشته شده است و یک مرد و یک زن دیگر زخمی شده‌اند.

حسین‌علی بلیغ، عضو شورای ولایتی میدان‌وردک، به روزنامه ۸صبح گفت که این حمله هوایی پیش از چاشت روز شنبه، سی‌ام حوت در منطقه قلعه نو حصه اول بهسود اجرا شده است.

این حمله به دنبال سقوط یک چرخ‌بال نیروهای ارتش اجرا شده است. در پی سقوط این چرخ‌بال که علی‌پور مسوولیت آن را بر عهده گرفته و وزارت دفاع ملی نیز گفته است که آن را افراد علی‌پور هدف قرار داده‌اند، نه تن از نیروهای امنیتی و پیلوتان کشور کشته شده‌اند.

حسین‌علی بلیغ گفت که جزییات بیش‌تری از تخریبات این حمله هوایی مشخص نشده است، اما قرارگاه افراد وابسته به عبدالغنی علی‌پور نیز مورد حمله قرار گرفته است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، درباره اجرای حمله هوایی از سوی نیروهای امنیتی چیزی نگفت، اما افزود: «ما انتقام می‌گیریم».

امان در ادامه گفت: «در مورد این که چه زمانی حمله می‌کنیم و یا نمی‌کنیم، چیزی نمی‌گویم، اما انتقام می‌گیریم».

در همین حال، حمیدالله اسدی از افراد نزدیک به علی‌‌پور می‌گوید که قرارگاه مرکزی علی‌پور هدف حمله قرار گرفته است.

او گفت که در این حمله هوایی یک خانه مسکونی در نزدیکی ساختمان ولسوالی حصه‌اول نیز هدف قرار گرفته است که در آن یک زن کشته شده است و یک مرد و یک زن دیگر زخمی شده‌اند.

حمیدالله اسدی گفت که در حال حاضر حمله هوایی متوقف شده است، اما طبق گزارش‌ها حدود ۵۰ تانک در بامیان مستقر شده‌اند و ۱۸۰ تانک دیگر نیز در راه بامیان است.

اسدی می‌گوید که در حمله هوایی نیروهای امینتی به افراد علی‌پور آسیب نرسیده است.

چرخ‌بال نوع ام-۱۷ ارتش چهارشنبه‌شب، بیست‌وششم حوت در بهسود سقوط کرد. در این حادثه پنج نیروی امنیتی و چهار خدمه این چرخ‌بال کشته شدند.

وزارت دفاع ملی ابتدا علت و عامل سقوط این هواپیما را مشخص نکرده بود، اما پس از آن که علی‌پور مسوولیت آن را بر عهده گرفت، وزارت دفاع ملی نیز اعلام کرد که افراد علی‌پور این هواپیما را هدف قرار داده‌اند.

علی‌پور گفته است که چهار هواپیمای جنگی در شب واقعه در بهسود یک رشته حمله‌های هوایی اجرا کردند که در اثر آن شش نفر از افراد او کشته شدند.

علی‌پور گفته است که هواپیمای ساقط شده است برای کمک به مردم نه، بلکه برای جنگ آمده بود.

وضعیت جنگی در بهسود میدان‌وردک پس از آن حاکم شد که نیروهای امنیتی در دهم دلو با معترضان درگیر شدند و در اثر این درگیری و شلیک نیروهای امنیتی ۱۱ غیرنظامی کشته و ۳۱ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر و هیأت اعزامی شورای امنیت ملی به بهسود گزارش داده بودند که همه کشته‌گان غیرنظامیان بوده‌اند.

الله‌داد فدایی، فرمانده پیشین پولیس میدان‌وردک که در آن زمان فرماندهی نیروهای امنیتی را در بهسود بر عهده داشت، از سوی وزارت امور داخله تعلیق وظیفه و به دادستانی معرفی شد. این پرونده اما به دادستانی نرسید و الله‌داد فدایی کارش را براساس فرمان ریاست جمهوری به عنوان فرمانده پولیس لغمان آغاز کرده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران