«جنبش مقاومت برای عدالت» تفاهمات میان این گروه و طالبان را رد می‌‎کند

توسط مسعود اختیاری 20 حوت, 1399 598 0

«جنبش مقاومت برای عدالت» به رهبری علی‌پور صحبت‌های اخیر والی بامیان مبنی بر وجود تفاهمات میان این جنبش و طالبان را رد می‌کند.

محمد حسین توانا از افراد نزدیک به علی‌پور در گفتگویی تلیفونی به رادیو نسیم ضمن رد تفاهم میان جبهه مقاومت و طالبان می‌گوید که «پیوستن و پروتوکل با طالب جفا در حق مردم است و هیچ‌گونه معامله‌ای با این گروه صورت نگرفته است». 

آقای توانا می‌گوید که «طالبان سال‌ها دشمن مردم» بوده و اکنون نیز «هیچ‌گونه تغییراتی در انگیزه و اندیشه آنان» نیامده است. 

انور رحمتی والی بامیان یک روز قبل گفت که شایعاتی شنیده است که میان علی‌پور و طالبان تفاهماتی جریان دارد. 

در اعلامیه «جنبش مقاومت برای عدالت» نیز ضمن رد این شایعات، آقای رحمتی به ناامن سازی ولایت بامیان متهم شده است. 

آقای رحمتی به روز سه‌شنبه، 19 حوت در محفل «نهمین برنامه شبی با بودا» گفت که «شایعاتی هم ما می‌شنویم، اما هنوز باور نداریم، و امیدواریم که این دروغ باشد. و آن این است که تفاهماتی میان آقای علی‌پور و طالبان جریان دارد.»

والی بامیان همچنان گفت که هیئتی مشورتی علما، متنفذین، نهادهای جامعه مدنی، احزاب سیاسی و سازمان‌های اجتماعی به علی‌پور تماس گرفته و به او گفته‌اند که به استقرار نیرو در ساحه حاجیگگ هیچ ضرورتی نیست. اما پاسخ آقای علی پور به آنان «سرد و بسیار تحریک آمیز» بوده است. 

آقای رحمتی گفت که یک هیئتی مشترک از گروه‌های مختلف بامیان و ولسوالی شیبر به بهسود اعزام و با مردم بهسود و آقای علی‌پور گفتگو خواهد کرد: «خواست ما این است که نیروها از همین نقطه پایین مستقر شود».

والی بامیان گفت که تنها برای تامین امنیت مردم این ولایت، پوسته پای کوتل کالو را تقویت کرده‌اند. 

به باور آقای رحمتی «هیچ توجیه امنیتی برای حضور نیروهای علی پور» در ساحه حاجیگگ وجود ندارد.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه، 20 حوت از سوی «جنبش مقاومت برای عدالت» نیز منتشر شده، صحبت های والی بامیان «بی‌بنیاد و مغرضانه» خوانده شده است.

در اعلامیه اعلی رحمتی والی بامیان به ناامن سازی ولایت‌های دایکندی و بامیان متهم و گفته شده که آقای رحمتی در «کشیدن گروه‌های تروریستی در مرزها و چندین ولسوالی امن ولایت دایکندی» دست داشته و «این‌بار مسئولیت ناامن سازی ولایت بامیان را با متهم ساختن چهره‌هاي مردمی با طالبان برعهده گرفته است».

بر بنیاد اعلامیه، دو انفجار چهارم قوس در شهر بامیان برای والی بامیان «به عنوان بازیگر اصلی یک آغاز و دست‌آورد خوبی بود.»

بر بنیاد اعلامیه جنبش مقاومت برای عدالت که در صفحه آقای توانا همرسانی شده، آقای رحمتی متهم شده که  «با ایجاد سروصداها و شایعات دروغ مبتنی بر روابط جبهه مقاومت با گروه طالبان و حمله دسته جمعی بر بامیان می‌خواهد اذهان عمومی را مخدوش ساخته و در صدد خلق فاجعه‌ای دیگر در مناطق مرکزی باشد.»

این در حالی است که شمار زیادی از باشندگان مناطق مرکزی کشور دولت را در تامین امنیت مسیرهای عمومی به بی‌‎توجهی متهم می‌کند. مسئولان جنبش مقاومت برای عدالت نیز می گویند که به این دلیل دست به سلاح برده‌اند.

جنبش مقاومت برای عدالت یا جبهه مقاومت از چندین سال به این طرف به رهبری عبدالغنی علی‌پور معروف به فرمانده شمشیر، در ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک فعالیت می‌کند. 

به باور این مردم فرمانده علی‌پور در مقابل تهاجم طالبان و کوچی‌های مسلح از آنان دفاع می‌کند. دو سال قبل نیز که حکومت آقای علی‌پور را بازداشت کرد، مردم مناطق مرکزی به حمایت از او گسترده مظاهره کردند تا این‌که منجر به رهایی او شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 حوت 1399 12:00
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران