مردم پاتو: اگر حکومت به وضعیت امنیتی رسیدگی نکند به طالبان تسلیم می شویم

شماری از باشندگان ولسوالی پاتو ولایت دایکندی از افزایش ناامنی‎ ها در این ولسوالی هشدارداده می گویند، اگر حکومت به مشکلات امنیتی این ولسوالی رسیدگی فوری نکند، امکان دارد مردم به طالبان تسلیم شوند چون؛ مردم دیگر توان حمل جنازه‎ های فرزندان شان را ندارند.

آنان مسئولان ملکی و نظامی را به ناتوانی و ضعف مدیریت در تأمین امنیت مردم متهم می‏ کنند. 

به گفته باشندگان، اکثریت از ساحات این ولسوالی توسط مردم محل تأمین امنیت می‏گردد، اما با آن هم تسلیحات و تجهیزات جنگی از سوی حکومت در اختیار شان قرار نمی‏ گیرد.

حمیدالله شجاعی و عبدالحکیم دو باشنده قریه قخور ولسوالی پاتو گفتند: در این اواخر حملات طالبان بصورت پی هم هرشبانه روز صورت می‎گیرد و همواره خیزش های مردمی تلفات می‏بینند.

به گفته آنان، بیش از 50 درصد حملات از سوی خیزش های مردمی دفع می‏گردد، اما برای شان مهمات جنگی از سوی دولت داده نمی‏شود و مردم با هزینه شخصی شان مرمی خریداری نموده و از خانه‎ های شان دفاع می‏کنند.

این باشندگان می‏گویند: در مناطق دور دست پاتو مانند؛ اسپرمی و زین هیچ نیروی امنیتی و دفاعی وجود ندارد و مردم محل در تقابل با طالبان قرار دارد. آنان گفتند؛ بارها صدای شان را بلند کرده اند اما از هیچ مرجعی شنیده نمی‏شوند.

از سوی دیگر، خدایار دیگر باشنده پاتو با ابراز نگرانی از بیشتر شدن ناامنی ها در این ولسوالی می‎ گوید، مدت سه سال از افتتاح این ولسوالی می‏گذرد اما تاهنوز مردم شاهد امنیت و آرامش نبوده است.

وی هشدار می‏دهد، اگر به مشکلات امنیتی مردم این ولسوالی رسیدگی صورت نگیرد، ممکن است مردم به طالبان تسلیم شوند.

در همین حال، مسئولان در قوماندانی امنیه ولایت دایکندی کمبود پرسونل امنیتی را می‏پذیرد.

نقیب الله مالستانی، آمر امنیت قوماندانی امنیه دایکندی گفت: تشکیل پولیس ملی پاسخگوی تهدیدات امنیتی دایکندی نیست و خالی گاه ها و نقاط باز برای فعالیت طالبان بیشتر شده است.

او در پاسخ به نگرانی های مردم گفت: تهدیدات امنیتی در سطح افغانستان وجود دارد اما مشکلات همواره به مقامات بلندپایه انعکاس داده می‏شود.

قابل ذکر است، در یک ماه گذشته 23 تن از خیزش های مردمی در این ولایت شهید و زخمی شده اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران