زنان دایکندی حمایت شان را از نظام جمهوریت اعلام کردند.

زنان دایکندی حمایت شان را از  نظام جمهوریت اعلام کردند

صدها بانو در مرکز ولایت دایکندی طی گردهمایی حمایت شان را از نظام جموریت اعلام داشته و بر حفظ نظام مردم سالار و دست‌آوردهای ۱۹ سال اخیر کشور در مذکرات بین‌الافغانی صلح تاکید کردند.

این بانوان می‎گویند؛ در سایه نظام جمهوریت مبتنی بر قانون اساسی حقوق اقشار مختلف جامعه تآمین و تضمین می‎شود.

بی‎نظیر جعفری رئیس زنان ولایت دایکندی گفت: گفتگوهای میان افغانی در دوحه قطر جریان دارد، اما تا اکنون مردم و زنان از نتایج آن هیچ خبری ندارد که خود باعث نگرانی اقشار مختلف جامعه گردیده است.

او گفت: با آن‌که زنان از گفتگوهای صلح حمایت می‎نماید، اما از طرفین می‏‌خواهند، این پروسه را به سخره نگیرند.

بانوجعفری افزود: اگر طالبان به صلح باور دارد باید به حقوق طرفین احترام بگذارد و بیشتر از این روند صلح را به گیروگان نگیرد.

از سوی دیگر، شیما محمدی وکیل شورای ولایتی دایکندی می‎گوید، گروه طالبان باید بدانند زنان امروز افغان، زنان سال‌های قبل نسیتند، دیگرظلم و ستم را نمی‎پذیرند، بلکه علیه ظلم و نابرابرجنسیتی مبارزه خواهند کرد و به عقب برنخواهند گشت.

در همین حال، محمدعلی ارزگانی معاون ولایت دایکندی گفت: حضور زنان در تمام عرصه‌ها انکار ناپذیر و حذف ناشدنیست و حکومت افغانستان متعهد به حفظ تمام دست آوردهای ۱۹سال‌ اخیر می‎باشد.

به گفته ارزگانی؛ امینت، انکشاف و ترقی، بهبود وضعیت حقوق بشری، حفظ دست آوردهای زنان و آزادی بیان در سایه نظام جمهوریت مبتنی بر آرای مردم امکان پذیر است.

با این حال، مبارک رضایی رئیس کمیسیون حقوق بشر دایکندی گفت: خواست این کمیسیون و مردم افغانستان از گروه طالبان این دست از قتل و کشتار و افزایش خشونت‎ها برداشته و آتش بی و قید وشرط را اعلام نماید.

رضایی افزود: در این اواخر ایالت متحده امریکا نسبت به حمایت از حقوق بشر در افغانستان کم مهر شده و نباید افغانستان را در این شرایط تنها بگذارد.

رئیس کمیسیون حقوق بشر دایکندی نیز از کشورهای همسایه و ذیدخل پروسه صلح افغانستان خواست که در جهت تحقق این پروسه وآمدن صلح پایدار و ثبات مردم افغانستان را یاری رسانند.

مذاکرات بین‌الافغانی در ۲۲ سنبله در دوحه آغاز شد. تاکنون هیأت‌های طالبان و دولت وارد مذاکرات اصلی نشده‌اند. گزارش شده بود که دو طرف روی «تعیین فقه حنفی به عنوان مبنای فقهی پیش‌برد مذاکرات» و «تعیین توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان به عنوان مبنای اصلی پیش‌برد گفت‌وگوها» دچار اختلاف هستند. به نظر می‌رسد که اختلاف‌ها تاکنون حل نشده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 میزان 1399 06:33
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران