تاکید مقام‌ طالبان بر خودداری از اقدامات خودسرانه و تطبیق فرمان عفو عمومی در بامیان 

توسط مسعود اختیاری 15 میزان, 1400 1016 0

یک مقام‌ طالبان در بامیان بر تطبیق فرمان عفو عمومی و عدم اقدامات خودسر از سوی نیروهای خود تاکید دارد.

مولوی برهان‌الدین قانع از رهبران ارشد طالبان در بامیان می‌گوید که هیچ کس حق تلاشی خانه‌های مردم و اقدامات خودسرانه را ندارد. 

این مولوی سرشناس طالبان که در یک محفل به مناسبت برگشت‌ دوباره‌اش به بامیان به روز چهارشنبه، چهاردهم میزان برگزار شده بود صحبت کرد گفت کسانی که خودسرانه دست به تلاشی خانه‌ها و جمع‌آوری سلاح بزند مورد پیگرد قرار می‌گیرد. او از نیروهای جدید طالبان خواست که از آزار و اذیت مردم به نام قوم، مذهب و «این و آن» خودداری کنند. 

در این محفل که صدها تن از بامیانی‌ها و مسوولین محلی طالبان اشتراک کرده بودند، مولوی برهان‌الدین قانع تاکید کرد که افراد طالبان فرمان رهبری شان را مبنی بر عفو عمومی رعایت کنند و با مردم رفتار خوب داشته باشند.

این مقام باسابقه طالبان خطاب به نیروهای خود گفت که اگر می‌خواهید عدالت را در افغانستان تامین کنید، تنها راه آن از طریق محکمه است. او گفت که « هر کس از پیش خود قاضی و مفتی نباشد. ما عسکر استیم حکم و فتوای آنها را تنها عملی می‌کنیم.» 

آقای قانع در بخش دیگر از صحبت‌هایش گفت که اگر از سخنان بنیان‌گزاران طالبان تخطی نمی‌شد، احتمالا شاهد ختم دائمی جنگ و فضای برادری در افغانستان می‌بودیم. او همچنان گفت که اگر 25 سال قبل، در دوره اول حاکمیت طالبان از این گفته‌ها پیروی می‌شد، افغانستان اکنون سلاح اتمی و طیاره‌های بی‌پیلوت می‌داشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران