شورای علمای شیعه بامیان به طالبان: «در فقه ما به حکومت اسلامی عشر داده نمی‌شود»

توسط مسعود اختیاری 10 سنبله, 1400 1085 0

مسئولان شورای علمای اهل تشییع در ولایت بامیان می‎گویند که طبق فقه مذهب آنان به حکومت اسلامی عشر پرداخته نمی‌شود.

نصرالله واعظی، رئیس شورای علمای شیعه مرکز بامیان گفت که در فقه شیعه عشر نه به حکومت اسلامی که به فقرا اختصاص یافته است. آقای واعظی به رادیو نسیم گفت که «در فقه ما جمع آوری عشر که اصطلاحا به آن ذکات گفته می‌شود مواردی نداریم که به حکومت داده شود. ما داریم که برای فقرا، مساکین، یتیم‌ها و مسایل عام‌المنافعه داده شود.» 

در بخش دیگر، آقای واعظی تاکید دارد که طالبان قانون احوال شخصیه اهل تشیع را به رسمیت بشناسند و مطابق حکومت‎‌های قبلی در کشور حقوق این گروه مذهبی را رعایت کنند. 

در روزهای اخیر گزارش‌‎های بود که طالبان جمع آوری عشر را در بخش‌های شهر بامیان و ولسوالی‌ها آغاز کرده‌اند. 

نصرالله واعظی می‎‌گوید که طالبان به آنان گفته جمع‌آوری عشر قانون عمومی امارت اسلامی در سراسر کشور است. اما در بامیان همچون سایر مناطق شیعه‌نشین می‌توانند مقدار آن را به نصف کاهش دهند. آقای واعظی از قول طالبان گفت: « یک مراعاتی که قبلا در مناطق شیعه‌نشین داشتیم. ده یک از سایر مناطق گرفتیم و بیست یک از اهل تشیع. در این حالت تا این مردم بتوانند نصف آن را به فقرا بدهند و نصف دیگر را به مجاهدین امارت اسلامی.»

در همین حال، آقای واعظی می‌گوید که رهبری شورای علمای اهل تشیع در حال گفتگو با مسئولین بلندرتبه امارت اسلامی در کابل است. او خوشبین است که این گفتگوها نتیجه مثبت دهد و عشر طبق فقه شیعه به همان گروه‌های اصلی‌اش؛ یعنی، فقرا و مسایل عام‌المنفعه اختصاص بیابد نه برای حکومت. 

مقام‌های طالبان در بامیان هنوز رسما در این موارد واکنشی نداشته‎‎‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 10 سنبله 1400 23:37
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران