آغاز به کار والی جدید در بامیان؛ «موفقیت آقای زهیر بستگی به حمایت حکومت مرکزی دارد»

توسط مسعود اختیاری 24 سرطان, 1400 493 0

محمد طاهر زهیر، برای دومین بار کارش را به عنوان والی بامیان آغاز کرد. اما این بار بسیار متفاوت‌تر. استقبال مردم پر شور بود و صدای مخالفت کمتر وجود داشت. 

طاهر زهیر، والی بامیان در مراسم معرفی‌اش به روز سه‌شنبه بیست‌وسوم سرطان‌‌ وعده داد که ولسوالی‌های کهمرد و سیغان از وجود طالبان پاکسازی خواهد شد. آقای زهیر گفت: «من با کروات، نکتایی و یخن قاغ نیامده ام. همین لباس سنگر است. تا زمانی که امنیت بامیان به صورت کامل پس سر جای خود نیامده. نه شب و نه روز، لحظه‌ای آرامش نخواهیم داشت.» 

والی بامیان افزود: « از تمام مردم شریف و عزت‌مند بامیان که به دلیل جنگ روانی و وحشت که بوجود آمده بود، خانه را رها کرده‌اند. لطفا برگردید. من در اینجا هستم.» 

با این حال، انور رحیمی، نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی به این باور است که میزان موفقیت آقای زهیر به حمایت حکومت مرکزی از برنامه‌های او بستگی دارد. آقای رحیمی می‌گوید در شرایط حاضر از آقای زهیر به دلیل «کارنامه‌ خوب گذشته‌اش و عمل‌کرد ضعیف والی قبلی» مردم بسیار استقبال کردند. اما «این اول داستان است.»

انور رحیمی می‌گوید که در حال حاضر با خلای معلوماتی قرار داریم به این دلیل به راحتی امکان ارزیابی و پیش‌بینی راحت نیست. او افزود که «وقتی آقای زهیر برنامه‌های خود را تطبیق کند یا نوآوری‌هایی در عرصه مقابله با طالبان از خود داشته باشد، حکومت مرکزی چقدر ایشان را حمایت می‌کند. در فرستادن کمک هوایی و نیروهای ویژه چقدر پشتیبانی می‌کند.»

علاوه‌ بر آن به باور آقای رحیمی، والی جدید بامیان با چالش‌های «درون بامیان و گروه‌های سیاسی و اجتماعی هزاره‌گی» نیز روبرو خواهد بود.

از سویی هم، سرور جوادی، معین پالیسی ارگان های محل، که برای معرفی والی جدید به بامیان آمده بود، گفت که «همه‌ا‌ی دولت افغانستان با بامیان است.»

آقای جوادی گفت: «تغییرات اساسی نسبت به مسایل امنیتی این ولایت آمده. بامیان قبلا از نگاه سوق اداره مربوط قل اردوی تندر پکتیا بود، به شمول میدان. دایکندی مربوط قندهار بود. برای هردوی این ولایت سوق اداره مستقل، یک قمندانی در چوکات مرکز بوجود آمده. به این معنی است که سریع‌ترین اقدام برای این دو ولایت انجام خواهد شد.»

آقای جوادی همچنان گفت که «سه شب قبل، آقای زهیر هم بودند، در حضور سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری تعهد کردیم، قسم کردیم که اگر کابل هم سقوط کند، بامیان می‌رویم و دفاع می‌کنیم.»

محمدطاهر زهیر 47 ساله است و در ولسوالی دره صوف بالا، ولایت سمنگان متولد شده است. او قبل از این، یک سال بیشتر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ بود. آقای زهیر پیش از این نیز پنج سال والی بامیان بود «از سال 1394 تا 1399». او تجربه یک سال نمایندگی مردم سمنگان را در دور پانزدهم پارلمان نیز دارد. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 24 سرطان 1400 14:36
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران