نگرانی‌ جوانان بامیان از تشدید جنگ در مناطق مرکزی کشور

شمار از جوانان و فعالان مدنی بامیان از تشدید جنگ در مناطق مرکزی کشور ابراز نگرانی می‌کنند.

این جوانان که در نشست زیر عنوان «تشدید جنگ در مناطق مرکزی و سرنوشت نامعلوم گفتگوهای صلح» به روز یکشنبه، بیستم سرطان صحبت می‌کردند، از دو طرف جنگ خواستار کاهش درگیری‌ها و احیای گفتگوهای صلح شدند. 

وزیر احمد ستیز، یکی از این جوانان گفت که هیچ طرحی برای تامین امنیت مردم مناطق مرکزی روی دست نیست. به قول آقای ستیز، مناطق مرکزی از ابعاد و عرصه‌های مختلف با مشکل روبرو بوده که سبب نگرانی او شده است. 

امیر کوثری، فعال مدنی نیز گفت که ولایت بامیان به عنوان یک جغرافیای فرهنگی ضد طالبانی همیشه «زیر تهدید سنگین و مستقیم» این گروه بوده است. به نقل از کوثری، بامیان بار نخست نیست که با تهدید امنیتی روبروست. بلکه این ولایت در گذشته شاهد چندین جنایت‌ از سوی طالبان بوده است. اما به گفته‌ی او حکومت محلی و مرکزی، تاسیسات و امکانات نظامی لازم را برای بامیان فراهم نکرده است. 

عبدالله شایگان، یک فعال مدنی همچنان گفت که جوانان بامیان از تشدید جنگ در مناطق مرکزی کشور بسیار نگران استند. آقای شایگان گفت که این روزها ولایت‌های بامیان، غور، دایکندی و ولسوالی‌های مالستان و جاغوری زیر حمله‎های شدید «گروهای تروریستی و طالبان» قرار دارد. اما آنچه که باعث تاسف او شده عدم حمایت جدی حکومت مرکزی از نیروهای امنیتی_مردمی در این مناطق است.

در قطع‌نامه‌ی یازده ماده‌ای که در پایان این نشست منتشر شد، جوانان بامیان از شدت گرفتن جنگ در کشور شدیدا ابراز نگرانی کرده‌اند و از حکومت و طالبان خواسته‌اند که هرچه عاجل این جنگ را پایان بدهند. به زودترین فرصت آتش بس اعلام کنند و به میز مذاکره برگردند.

در ماده‌ هفتم قطع‌نامه، جوانان بامیان از جامعه جهانی خواسته‌اند که با در نظر داشت تعهدات بین‌المللی و حفظ ارزش‌های انسانی، روند صلح افغانستان را حمایت کرده و جلو هرگونه «مداخلات غرض آلود» را بگیرد.

در یک ماده دیگر نیز از تیم‌های مذاکراتی صلح خواسته شده که در توافق‌ها به «تفاوت‌های قومی و مذهبی» احترام گذاشته شود. در این مورد خواهان حمایت همه جانبه سازمان ملل و جامعه بین‌المللی نیز شده‌اند.

جوانان و فعالان مدنی بامیان این نگرانی‌ها و خواسته‌ها را در حالی از طرف‌های جنگ مطرح می‌کنند که درگیری‌ها بیش از هر زمانی در کشور افزایش یافته است. گروه طالبان به ویژه در ولایت‌های شمال و مرکزی کشور موفق به تصرف ولسوالی‌های بیشتری شده‌اند و نیاز است که بر ختم جنگ و احیای جدی گفتگوهای صلح تاکید شود. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 سنبله 1400 22:46
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران