بامیانی‌ها به سازمان ملل متحد: در مورد نسل‌کشی هزاره‌ها اقدام عاجل کنید 

توسط مسعود اختیاری 15 جوزا, 1400 425 0

ده‌ها تن از فعالان مدنی و باشندگان بامیان در گردهمایی اعتراضی در مقابل دفتر ساحوی یونما از این دفتر خواستند که در پیوند به نسل‌کشی هزاره‌ها عاجل اقدام کنند. در کنار سازمان ملل متحد از امریکا و حکومت افغانستان نیز خواستند که کشتار مردم هزاره را به عنوان نسل کشی مستند و محکوم کنند. 

معترضین مرد و زن در حالی که به زبان‌های انگلیسی، عربی، چینی و پشتو شعار «کشتار هزاره‌ها را متوقف کنید»  همراه خود داشتند از سازمان ملل خواهان توجه به کشتار هدف مند مردم هزاره در افغانستان شدند.

گلثوم زهرا، فعال مدنی در بامیان گفت که گردهم آمده‌اند تا صدای خود را در پیوند به نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان به گوش جامعه جهانی برسانند. خانم زهرا افزود که از سازمان ملل متحد می‌خواهد که نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسد. 

محمد حسن اسدی، عضو شورای ولایتی بامیان نیز گفت که دولت افغانستان در پیوند به وضعیت هزاره‌ها مسئول است. به قول او دولت با حذف نظامیان هزاره از نهادهای امنیتی زمینه چنین وضعیت را فراهم کرده است.

در قطع‌نامه پایانی که معترضین نسخه‌ای از آن را به مسئولین دفتر ساحوی یونما در بامیان سپردند، آمده که «ایالات متحدۀ امریکا به عنوان مهم‌ترین کشور دخیل در قضایای افغانستان برای حصول اطمینان از حفظ حقوق کامل مردم هزاره مطابق با حقوق بین‌الملل در افغانستان به صورت عاجل اقدام کند.»

در ماده‌ی دیگر قطع‌نامه نیز آمده که «سازمان ملل متحد، ایالات متحدۀ آمریکا و حکومت افغانستان کشتار مردم هزاره را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت بشناسند، با این وصف جرمی مستند و محکوم نمایند.» در ادامه این ماده همچنان آمده که بر بنیاد آن برای جلوگیری از نسل‌کشی هزاره‌ها اقدامات عملی پیشگیرانۀ مؤثر و کارآمد روی دست گرفته شود.

بیکرام تولادهار، مسوول بخش حقوق بشر و سرپرست دفتر یوناما در مناطق مرکزی که برای شنیدن خواسته‌های معترضان در گردهمایی حضور یافت، ضمن محکوم کردن حمله‌های تروریستی اخیر در کابل، به معترضان وعده سپرد که قطع‌نامه آنان را با دفتر مرکزی در میان خواهد گذاشت.

با این حال ده‌ها هزار کاربر در توییتر نیز با راه‌اندازی کمپینی خواهان متوقف شدن نسل‌کشی هزاره‌ها هستند. هم‌زمان با این، شمار دیگر از شهروندان کشور مقیم امریکا تظاهراتی را در برابر این حملات هدف‌مند راه‌اندازی کرده‌اند. آنان با برپایی تظاهرات در چندین شهر امریکا، از این کشور خواسته‌اند که در برابر چنین حملات سکوت نکند و جلو حملات هدف‌مند بر هزاره‌ها را بگیرد. در پنج سال گذشته، آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در حملات بر مناطق هزاره نشین  نزدیک به ۷۰۰ تن کشته و نزدیک به یک هزار تن دیگر زخمی شده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران