اعتراض بامیانی‎‌ها به کشتار دانش‌‎آموزان در کابل؛ « حکومت و جامعه جهانی! صبر مردم لب‎‌ریز شده، بیدار شوید»

توسط مسعود اختیاری 19 ثور, 1400 403 0

صد‎ها تن از باشندگان و دانش‌‎آموزان بامیانی در اعتراض به حمله خونین بر دانش‌‎آموزان یک مکتب در غرب کابل راه‎پیمایی کردند. معترضین به روز یکشنبه، نوزدهم ثور با راه‌پیمایی در مسیر مسجد رهبر شهید تا چوک الکین در مرکز بامیان کشتار دانش‌آموزان در پایتخت کشور را محکوم کردند. 

معترضان همچنان، با شعارهایی «حکومت حکومت، امنیت امنیت»، «درس خواندن جرم نیست، لطفاً ما را نکشید» و «نسل‌کشی را متوقف کنید»، حکومت را به بی‌توجهی و بی‌کفایتی در تأمین امنیت شهروندان، به‌ ویژه مناطق هزاره‌نشین، متهم کردند. 

عبدل دانشیار، فعال مدنی و از برگزارکنندگان راهپیمایی گفت که مردم بامیان گردهم آمده که به گوش حکومت و جامعه جهانی برساند که «صبر مردم لب‎ریز شده، بیدار شوید.»

آقای دانشیار نیز گفت: «جامعه جهانی آمده بود که خشونت، تندروی و تمام اعمال فاشیستی، برچیده شود، اما در مقابل چشمان آنان کودکان معصوم تنها به جرم خواندن و نوشتن جان خود را از دست می‎دهند. از آنان خواهش‎مندیم که وقتی این اهداف برآورده نشده، چرا تصمیماتی نمی‌گیرند که این کشتار خاتمه پیدا کند.» 

الهه جمیلی، 11 ساله است و در صنف پنجم مکتب درس می‎خواند. الهه از حکومت می خواهد امینت را تامین کند. او گفت: « امروز آمدم که بگویم ما دانش‌آموزان مکتب استیم. نمی‎دانم چرا ما را می‌خواهند بکشند. از دولت و جامعه جهانی می‌خواهیم که امنیت ما را تامین کند تا به آرامش درس بخوانیم.»

در قطع‌‎نامه پایانی این راه‌پیمایی نیز آمده بود که در صورت تداوم سهل انگاری حکومت و نهادهای امنیتی، مردم مجبور خواهند شد «پروسه مسلح سازی خودی» را آغاز کنند. خدیجه صفری، که این قطع‎‎‌نامه را به خوانش گرفت، گفت: «دیگر زمانی برای اتمام حجت و تعیین مهلت و ضرب الاجل باقی نمانده است، زیرا استمرار هزاره‌کشی بیشتر از این قابل تحمل نیست. بنابرین در صورت تداوم ناتوانی و سهل‌انگاری حکومت و نهادهای امنیتی، مردم بدون شک مجبور خواهند شد، هرچه سریع‎تر پروسه دفاع خودی، تسلیح و تجهیز مردم و در نهایت تشکیل گروه‌های نظامی محلی برای تامین امنیت را روی دست گیرند.»

در ماده دیگر قطع‌نامه، از اعضای هزاره عضو هیئت مذاکره کننده صلح، خواسته شده که به نشانه اعتراض از ترکیب هیئت خارج شوند.

همچنان بامیانی‌ها از سازمان ملل متحد، آمریکا، ناتو و تمام نهادهای حقوق بشری بین‌المللی به گونه جدی خواسته که «جنایات سازمان‌یافته بشری علیه هزاره‌ها» را نادیده نگیرند و با اعمال فشار روی حکومت افغانستان و گروه‌های تروریستی، این روند را پایان بخشند.

عصر روز گذشته، طی انفجارهای پی‎‌هم و مرگبار، بر مکتب سیدالشهدا در غرب شهر کابل، بیش از ۵۰ تن کشته و ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند. بیشتر جان باختگان، دانش آموزان دختر بودند که از مکتب رخصت شده بودند. 

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته و گروه طالبان دست‌داشتن در این رویداد را رد کرده است. این حمله با واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و بین‌المللی به همراه بوده است. بیشتر سیاسیون کشور، سازمان‌ها و کشورها از این حمله شدیدا انتقاد کرده و آن را بی‌رحمانه و شنیع خوانده‌اند. آنان خواهان ختم فوری خشونت و هدف‌قراردادن بی‌معنای غیرنظامیان شده‌اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 ثور 1400 19:46
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران