نگرانی جوانان بامیان از تشدید خون‌ریزی‌ها در کشور

توسط مسعود اختیاری 15 ثور, 1400 442 0

جوانان بامیان از تشدید خون‌ریزی‌ها در کشور ابراز نگرانی می‌کنند. این جوانان از حکومت و گروه طالبان می‌‎خواهند که هر چه عاجل به خواست مردم مبنی بر ختم جنگ تن دهند.

این جوانان که در نشست زیر عنوان «نگرانی‌ها و خواست‎‌های جوانان از روند صلح» در مرکز بامیان گردهم آمده‌اند، از طرف‎‌های درگیر منازعه کشور می‎‌خواهند که منافع ملی را در اولویت قرار داده و به دنبال پیروزی از راه جنگ نباشند. 

در قطع‌نامه پایانی این نشست که به روز چهارشنبه (15 ثور) منتشر شد، تاکید شده که اصل مشارکت همه‌شمول به خصوص جوانان، زنان و گروه‌های موثر در روند صلح به گونه جدی در نظر گرفته شود.

اما جوانان بامیانی از روند صلح نگرانی‌های متفاوتی دارند.

محمد امان رهگذر، که خود سکرتر «جرگه صلح نسل نو» و از برگزار کنندگان این نشست در بامیان است، می‌گوید که جوانان در مذاکرات صلح سهم ندارد و آنان تلاش دارند که در این مورد جریان فعالی را در سراسر کشور فعال کنند. 

بتول محمدی دانشجو در دانشگاه بامیان به این باور است که نمایندگان واقعی جوانان در مذاکرات صلح حضور ندارند. 

ملکه امینی، یک جوان دیگر نیز از طرف‌های درگیر می‌خواهد که حقوق جوانان و زنان در مذاکرات صلح اهمیت داده شود. ملکه با اشاره به تخریب مجسمه‌های بودا از سوی طالبان می‌گوید که خواهان محافظت تمام آبادات تاریخی و باستانی کشور بعد از توافق صلح است.

جواد عارفی نیز می‌گوید که صلح باید همه شمول باشد و از طرف‌های درگیر می‌خواهد که به جنگ پایان بدهند. 

قدسیه محبی، یک جوان دیگر در این نشست می‌گوید که خواهان صلحی است که زنان و جوانان بتوانند آزادانه به کار و تحصیل خود ادامه بدهند. قدسیه نگران عملی شدن وعده‌های کنونی در مورد حمایت زنان و جوانان، بعد از صلح است.

این نگرانی‎‌ها در حالی مطرح می‎‌شود که نشست استانبول به عنوان یکی از مهم‌‎ترین‎‌ها در باره تامین صلح در افغانستان بعد از ماه رمضان برگزار خواهد شد. انتظارها این است که خشونت‌ها کاهش پیدا کند و طرف‌های درگیر منازعه، اختلاف‎‌ها را در میز مذاکره حل کنند. اما آغاز روند خروج نیروهای خارجی از کشور این نگرانی را به وجود آورده که طالبان دیگر به گفتگوهای صلح برنگردد و شاهد تشدید جنگ‎‌ها در کشور باشیم.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 15 ثور 1400 17:45
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران