زنان در بامیان: ده روز آخر رمضان را برای «اعتمادسازی» آتش‌بس کنید

توسط مسعود اختیاری 06 ثور, 1400 389 0

زنان بامیان از طرف‌های جنگ در کشور می‌خواهند که ده روز آخر ماه رمضان را جهت اعتمادسازی آتش‌‌بس کنند. این زنان که به روز دوشنبه، ششم ثور در یک نشست خبری صحبت می‌کردند، گفتند که این اقدام اجازه می‌دهد تمام افغان‌ها عید فطر را در فضای صلح‌‎آمیز جشن بگیرند و نیز سبب اعتمادسازی قبل از گفتگوهای صلح خواهد شد.

عاقله مصطفوی، یک فعال حقوق زن در بامیان گفت که به دلیل نبود اعتماد میان طرف‎ها، بسیاری از آمادگی‌ها و نشست‌ها در مورد صلح به تعویق افتاده است. به باور بانو مصطفوی، آتش بس می‌تواند فرصت طلایی برای اعتمادسازی میان دو طرف واقع شود. 

خدیجه صفری، مسئول نهاد برابری برای صلح و دموکراسی، نیز تاکید کرد که « نخبگان سیاسی نباید اجازه بدهند که آتش نزاع در کشور افزایش بیابد.»

معصومه امیری، یک فعال دیگر حقوق زن در بامیان با اشاره به حمایت جامعه جهانی از زنان در مدت بیست سال، می‌گوید که نگران است که این حمایت از زنان بعد از توافق صلح قطع شود.

زنان در حدو دهه گذشته دست آوردهایی مهمی داشته‎‌اند. آنچه که زنان بامیانی به پذیرفتن آن از سوی طالبان تاکید دارند. منصوره واثق، یک فعال مدنی و حقوق بشر در این مورد گفت که «طالبان باید درک کنند که زنان امروز افغانستان رشد کرده‌اند و در تصمیم‌گیری‌ها حق ابراز نظر دارند.»

تغییر رویکرد جامعه جهانی نسبت به طالبان بخش دیگر نگرانی زنان است. آنان می‌گویند که طالبان از گروه دهشت‌افگن و خشونت‌گرا به گروه سیاسی تبدیل شده است که اکنون در موضع بالاتری از دولت افغانستان قرار دارد. حکیمه علی‌زاده فعال حقوق زنان در این مورد گفت که جامعه جهانی با این رویکرد نسبت به طالبان جنایات آنان را فراموش کرده و در نظر نگرفته‌اند.

با آن‌هم، زنان تاکید دارند که از فرصت پیش آمده، برای تامین صلح و ختم جنگ استفاده شود. ثریا حق‌یار یک فعال حقوق زن در بامیان که قطع‌نامه‌ی زیر عنوان، «نگرانی زنان از گفتگوهای صلح» را به خوانش گرفت، این موضوع را بازتاب داده است. بانو حق‌یار گفت که « ما زنان افغان از تمام طرف‌های دخیل در روند صلح می‌خواهیم که از تاخیر انداختن این روند دست بکشند و برای رسیدن به صلح صادقانه تلاش کنند.»

خواست‎‌ها از طالبان برای آتش بس در حالی مطرح می‌شود که این گروه قبل از این به آن پاسخ رد داده و گفته بودند که جنگ در ماه رمضان ثواب بیش‌‎تری دارد. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 ثور 1400 07:57
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران