چاپ کردن این صفحه

تجلیل از روز ملی ‌خبرنگاران در بامیان؛ «قانون دسترسی به اطلاعات تنها روی کاغذ مانده»

توسط مسعود اختیاری 27 حوت, 1399 556 0

خبرنگاران در بامیان از تطبیق نشدن قانون دسترسی به اطلاعات ابراز نگرانی می‌کنند. با این حال مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گویند که تلاش دارند ادارات دولتی را در دادن اطلاعات به خبرنگاران ترغیب کنند. 

الیاس طاهری یک خبرنگار در بامیان می‌گوید که قانون دسترسی به اطلاعات در بامیان تطبیق نشده و تنها روی کاغذ مانده است. 

آقای طاهری که در محفلی تجلیل از روز ملی خبرنگاران در بامیان صحبت می‌کرد، گفت که در حالی‌که قانون دسترسی به اطلاعات، ادارات دولتی را مکلف ساخته که مراجع اطلاع رسانی را ایجاد و مسئول اطلاع رسانی را مشخص کنند. اما بیش‌ترین ادارات دولتی هنوز هیچ یک از این دو را ندارد. 

بر اساس قانون دسترسی به اطلاعات، ادارات دولتی مکلف است که فورم دسترسی به اطلاعات را در دفاتر داشته باشند و از آن طریق به خبرنگاران و شهروندان معلومات مورد نیاز آنان ارایه کنند.

اما به قول طاهری نداشتن فورم دسترسی به اطلاعات در ادارات باعث شده که خبرنگاران در تهیه گزارش‌های تحقیقی با مشکل روبرو شوند.

این خبرنگار محلی در بامیان افزایش قتل‌های هدف مند علیه خبرنگاران در ماه‌های اخیر را نیز نگران‌کننده بیان کرد. او از دولت خواست که عاملان قتل‌های زنجیره‌ای شناسایی و به پنجه‌ی قانون سپرده شود. 

با این حال اسحاق موحد، رئیس ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید که قدم به قدم به دنبال تطبیق شدن قانون دسترسی به اطلاعات در ادارات دولتی این ولایت است. 

آقای موحد گفت که «نهایت تلاش» می‎کند چالش‌های خبرنگاران در بامیان حل شود.

به قول آقای موحد در حالی‌که «خبرنگاران چراغ روشن جامعه تاریک و فریادگر اساسی جامعه» است، جایگاه اصلی آنان در نظر گرفته نمی‌شود.

دو روز قبل نیز شماری از خبرنگاران و فعالان مدنی در بامیان از افزایش تهدیدها و محدودتر شدن دسترسی به اطلاعات در این ولایت ابراز نگرانی کردند. آنان با انشتار قطع نامه‌ای از مسئولان محلی ولایت بامیان خواستند که در این زمینه توجه کنند. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موارد مرتبط

دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران