جمعی از خبرنگاران و فعالان مدنی بامیان: دسترسی به اطلاعات محدودتر و تهدیدها افزایش یافته است

توسط مسعود اختیاری 25 حوت, 1399 393 0

شماری از خبرنگاران و فعالان مدنی در بامیان از افزایش تهدیدها و محدودتر شدن دسترسی به اطلاعات در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند. 

شماری از خبرنگاران و فعالان مدنی بامیان در یک نشست مطبوعاتی به روز دوشنبه، 25 حوت از مسئولان محلی این ولایت خواستند که در زمینه توجه کنند. 

زمان احمدی، خبرنگار محلی در بامیان می‌گوید که تهدیدها علیه خبرنگاران افزایش یافته و این موضوع برای رسانه‌های این ولایت نگران کننده است.

عبدالله شایگان، یکی از فعالان مدنی بامیان نیز می‌گوید که روز به روز وضعیت در این ولایت بدتر می‌شود و به فعالیت مدنی و رسانه‌ای محدودیت وضع شده است. 

طبق گفته‌های این فعال مدنی، موجودیت تهدیدات و وضعیت نامناسب جاری، سبب شده تا شماری از فعالان مدنی به خودسانسوری روی آورده و حتا در این  اواخر یکی از فعالان مدنی این ولایت را ترک کرده است.

در همین حال، اسحق اکرمی، خبرنگار و مسوول اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان در بامیان، در این نشست خبری گفت که دو روز قبل، 23 حوت، او و یک همکارش از سوی آمر رادیو و تلویزیون ملی این ولایت و هفت تن از کارمندان اداری و تخنیکی این رسانه، در دفتر کاری‌اش مورد «لت‌وکوب، دشنام و بی‌حرمتی» قرار گرفته است.

آقای اکرمی، خواستار بررسی و رسیدگی عادلانه این قضیه از سوی نهادهای عدلی و قضایی ولایت بامیان شد.

جمعی از خبرنگاران در قطع‌نامه‌ای نیز بیان کردند که انتظار دارند این موضوع رسیدگی همه جانبه شده و «جلو افراد خودسر، بی‌خبر از قانون و زوگویی» گرفته شود. 

در یک ماده دیگر این قطع‌نامه از نهادهای حامی خبرنگاران، یونما و دفتر ساحه‌ای کمیسیون حقوق بشر بامیان خواسته شد که در پیوند به قضایای خشونت، تهدید و تحقیر خبرنگاران خاموشی اختیار نکنند و بر پرونده اسحاق اکرمی نظارت داشته باشند.

اما محمدرضا آرمان، آمر رادیو و تلویزیون ملی بامیان می‌گوید که او با مسوول اتحادیه ملی ژورنالیستان در بامیان، هیچ مشکلی ندارد و جنجال آن‌ها یک موضوع حقوقی است.

آمر رادیو و تلویزیون ملی بامیان در رابطه به ادعای لت‌وکوب مسوول اتحادیه ملی ژورنالیستان مدعی شد که نخستین برخورد فزیکی از جانب طرف مقابل بوده و او فقط به «دفاع مشروع» پرداخته است.

همین‌طور آقای آرمان، ادعای برخورد کارمندان رادیو و تلویزیون ملی با اسحاق اکرمی را رد می‌کند و می‌گوید که فقط خودش «برخورد فیزیکی داشته» و تمامی مسوولیت‌ها و عواقب قانونی‌اش را نیز خود به دوش می‌گیرد.

با این حال زبر دست صافی فرمانده پولیس بامیان شام امروز، دوشنبه در پیامی به خبرنگاران از محول شدن این قضیه به سارنوالی خبر داد. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 حوت 1399 20:46
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران