از بیست‌و ششمین سال‌ر‌وز شهادت «شهید وحدت ملی» در بامیان بزرگداشت شد

بیست‌و شش سال قبل مقاومت غرب کابل به رهبری عبدالعلی مزاری شکست خورد و استاد مزاری پس از آن که به دست طالبان اسیر شد از سوی این گروه به روز 22 حوت بعد از شکنجه کشته می‌شود. رسمیت بخشیدن مذهب جعفری، مشارکت در قدرت سیاسی، تامین برابری و تغییر ساختار سیاسی از جمله آرمان‌های عمده مزاری بود که برای تحقق آن مبارزه و تلاش کرد. 

حالا در شهر بامیان، جایی که مرکز عمده تنها سازمان قدرتمند هزاره و شیعی، حزب وحدت بود، محفلی به مناسبت بیست‌وششمین سال‌روز شهادت او برگزار شده است. 

سخنران‌ها هر یک بر اندیشه ها و مبارزات سیاسی بی‌مانند مزاری تاکید کردند. 

محمد هدایت که پیام معاون دوم ریاست جمهوری را به خوانش گرفت، گفت که مزاری معیار هر گونه حرکت اجتماعی و سیاسی صلح و رفاه طلب تبدیل شده است. 

در پیام سرور دانش آمده بود که هر یک از دست آوردهای افتخارآمیز امروز بخش از آرمان های شهید مزاری بوده که قابل معامله نمی‌باشد. 

در بخش دیگر پیام معاون دوم ریاست جمهوری، طرح جدید صلح آمریکا تداوم بخش بحران خوانده شد. آقای هدایت گفت که این طرح تحت بررسی رهبری حکومت و شورای عالی صلح قرار دارد. 

به قول هدایت طرح صلح اخیر، تدوام بخش بحران خواهد بود. مردم زیر بار چنین طرح های تحمیلی نخواهد رفت. طوری که تاریخ نشان داده که هر گونه طرحی که از خارج ریخته شود، تاکنون نتیجه مثبت نداشته و همواره سبب تضادهای بیشتر شده است. 

در این پیام نیز آمده بود طرح اخیر، علی رغم نواقض زیاد تحت بررسی رهبری حکومت و شورای عالی مصالحه ملی قرار دارد. 

انور رحمتی والی بامیان مزاری را  «یک سیاست‌گر آینده نگر» بیان کرد که در تغییر معادله سیاسی به نفع مردمش سیاست کرده است. به قول آقای رحمتی، مزاری مردم هزاره و شیعه افغانستان را رکن مهم معادله قدرت کرد و آنان را از حاشیه به متن آورد. 

محمد حسن رنج‌بر که پیام رهبر حزب جنبش ملی افغانستان را می خواند، گفت که عدالت اجتماعی برای همه، حقوق زن و انتخابات که مرد و زن بتواند در آن اشتراک کند از دغدغه های مزاری بود. 

هر سال در 22 حوت آئین‌های متعددی در داخل و خارج افغانستان به مناسبت سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی برگزار می شود. اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در پیامی به این مناسبت در سال 2015 مزاری را سیاستمداری که جهت حرکت تاریخ را تغییر داد و شخصیتی تاثیرگذار در سیاست بیان کرد. اشرف غنی یک سال بعد نیز لقب شهید وحدت ملی را به مزاری داد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 حوت 1399 20:01
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران