محروم شدن صدها دانش آموز از درس و تعلیم در ولسوالی پاتو دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 14 اسد, 1400 948 0

در پی جنگ و نا امنی در ولسوالی های مختلف ولایت دایکندی به خصوص ولسوالی پاتو دایکندی صدها خانواده آواره شدند و صدها دانش آموز از حق اولیه شان همانا تعلیم وتربیه، محروم گردیدند.

 

بعد از برداشتن قرنطین، دروازه‏ های مکاتب بر روی دانش آموزان باز شدند، اما برای دانش آموزان ولسوالی پاتو از این  موضوع خبری نیست، بلکه آنان در شهر و پس کوچه های شهرنیلی سرگردان و آواره می گردند، نه از درس خبری است و نه از برگشت دوباره به مناطق آبایی شان.

بیشتر از دو ماه می‏شود، در پی درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان صدخانواده از مناطق سرتگاب، لوره شیو، زین، کاریزک، بیری، سهور و بری ولسوالی پاتو آواره در قریه قخور مرکز ولسوالی پاتو، کیسو ولسوالی کیتی و نیلی مرکز ولایت دایکندی پناه آورده اند.

حالا دانش آموزان ولسوالی پاتو دایکندی می‏ گویند، با آنکه مکاتب آغاز و روند اخذ امتحان از نزد دانش آموزان در سایر ولسوالی ها و مناطق امن آغاز شده اند، اما ما محروم مانده ایم».

سیف الله کودک 13ساله از منطقه سرتگاب ولسوالی پاتو به مرکز ولایت دایکندی بی‎جا شده می‎ گوید: پس از سقوط منطقه شان به دست طالبان او و دیگر کودکان از رفتن به مکتب باز مانده اند و در مرکز ولایت دایکندی هم دسترسی به مکتب ندارند.

او از حکومت می‎خواهد، برای کودکان بیجا شده زمینه درس و تعلیم را فراهم کنند و یا هم مناطق شان را از وجود طالبان پاکسازی کنند تا به خانه های شان برگردند.

سردار عظیمی از باشندگان قریه «قُخور» به شبکه رادیو نسیم گفت: به جز از منطقه قخور و قسمتی از ساحه منطقه وگیر، دیگر تمام مناطق ولسوالی پاتو به دست طالبان سقوط کرده و دروازه های مکاتب بسته اند.

او افزود: در منطقه قخور 8 باب مکتب فعال اند و از این میان؛ 2 باب زیر تهدیدات بلند امنیتی قرار دارند.

از سوی هم، مصطفی احمدی باشنده منطقه وگیر ولسوالی پاتو گفت: در مناطق وگیر و تمزان از 6 باب مکتب تنها 3 باب آن تازه فعال گردیده اند، اما بنابر تهدیدات بلند امنیتی امکان دارد دوباره مسدود گردد.

این باشندگان ولسوالی پاتو هشدار می‎دهند، اگر چالش‎های امنیتی حل نگردد و عملیات تصفیوی از سوی حکومت مرکزی و اداره محلی دایکندی راه اندازی نگردد، بزودی شاهد بسته شدن شماری مکاتب باقی مانده نیز خواهند بود.

براساس آمارها، در ولسوالی پاتو دایکندی 49 باب مکتب وجود دارد که از آن جمله؛ برای فعلا 10 باب آن فعال و مابقی غیر فعال و هزاران دانش آموز از حق تعلیم و تربیه محروم شدند.

شماری از باشندگان ولسوالی پاتو می‏ گویند، تعداد زیادی از مکاتب از اوایل سال تا اکنون دروازه های شان بروی دانش آموزان بازگشایی نشده اند.

 آنان می‏گویند، بعد از آن که به تعداد 27 باب مکتب در اوایل سال از بدنه دایکندی جدا و به ولایت ارزگان اضافه شدند، مردم با این موضوع مخالفت شدید نشان دادند و تظاهرات گسترده‏ای را در این ولسوالی راه اندازی کردند، اما تا اکنون از سرنوشت این مکاتب خبری نیستند.

با این حال، قربان‎علی انصاری معاون مالی و اداری و سرپرست ولایت دایکندی تأیید می‎کند، برای فراهم کردن شرایط درسی برای کودکان بیجا شده تاهنوز هیچ تصمیمی را اتخاذ نکرده اند و اگر نیاز شد در این مورد کار خواهند کرد.

در این رابطه خواستیم دیدگاه ریاست معارف ولایت دایکندی را داشته باشیم، اما مسئولان این ریاست می‏ گویند، برای آنها از وزارت معارف دستور داده شده اند تا مدتی با هیچ رسانه‏ ای مصاحبه نداشته باشند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران