بسته شدن چندین باب مکتب در ولسوالی پاتو دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 18 ثور, 1400 691 0

پس از آن که مکتوبی مبنی بر انتقال 27 باب مکتب از بدنه ولسوالی پاتو دایکندی به ولسوالی گیزاب ارزگان از سوی وزارت معارف اوایل ماه حمل سال روان به  ریاست معارف دایکندی مواصلت ورزید، با مخالفت‏های تندی باشندگان ولسوالی پاتو دایکندی مواجه شد.

باشندگان ولسوالی پاتو چندین تظاهرات در نقاط مختلف این ولسوالی راه اندازی نمودند و مخالفت شان را با این تصمیم حکومت اعلام کردند.

حالا، طاهر اعتمادی ولسوال پاتو دایکندی به شبکه رادیو نسیم می‏گوید، بعد از آن مکتوبی مبنی بر انتقال 27 باب از قریه‏های سهور، اسپرمی، تگابدار، لوره شیو و دهن قول ولسوالی پاتو به ولسوالی گیزاب ارزگان از سوی حکومت صادر شد، مردم قریه جات متذکره تظاهرات گسترده را راه اندازی نمودند، اما صدای آنها را هیچ کسی نشنیدند و پس از آن؛ مردم نسبت به این عملکرد حکومت، از رفتن فرزندان شان به مکاتب خودداری کرده اند.

او می‏گوید، بیش از 60 درصد این مکاتب نیم تعطیل شده اند و دانش آموزان و استادان به مکاتب حضور نمی یابند.

اعتمادی هشدار می دهد، اگر حکومت در تصمیم اش تجدد نظر نکند و به مردم پاسخ قناعت بخش ندهد تمام این مکاتب طی چند روز آینده بسته خواهند شد.

باشندگان پاتو دایکندی می‏گویند، سال‏های طولانی مبارزه، دادخواهی و قربانی های بی‏شماری را داده اند تا یک واحد اداری ایجاد و از عرضه خدمات دولت مستفید شود که خوشبختانه این آرزوی شان در سال 1397به تحقق پیوستند و ولسوالی پاتو رسما از سوی حکومت افتتاح شد، اما یک تعداد افراد مغرض و اخلال‏گر با زدوبندهای سیاسی شان شماری از قریه‎جات را از بدنه این ولسوالی بدون هماهنگی مردم عام جدا و به بدنه ولسوالی ارزگان انتقال داده اند که جفای بزرگ به حق مردم می باشد.

باشندگان این مناطق می‎گویند:« حتی اگر بی سرنوشت بمانند، ولسوالی گیزاب ارزگان را نمی‎خواهند، به دلیل اینکه؛ مدت هاست راه‏های مواصلاتی شان به ارزگان از سوی طالبان مصدود است و از سوی هم؛ هیچ گونه تعلیم و انکشافات از ولایت ارزگان به مناطق شان صورت نمی گیرد چون؛ قبل از این تجربه ولایت ارزگان را داشته است.»

با این حال، رحمت الله سیرت رئیس معارف دایکندی بسته شدن دو باب مکتب در قریه سهور ولسوالی پاتو را تایید کرده می‏گوید، تلاش ها جهت بازگشایی دوباره این دوباب مکتب جریان دارد.

گرچند؛ رئیس معارف دایکندی تاکید می ورزد، تا اکنون این مکاتب به مسئولان معارف ولایت ارزگان تحویل داده شده اند و عرضه خدمات از سوی دایکندی صورت می‏گیرد.

سیرت می افزاید، درخواستی های متعددی را از مردم محل درمخالفت با انتقال این مکاتب دریافت کرده و این درخواستی ها را با وزارت شریک ساخته اند و بزودی از نزدیک با وزیر معارف نیز مطرح خواهد کرد.

با این حال، مسئولان در اداره ولایت دایکندی می گویند، درخواستی متعدد مردم ولسوالی پاتو را به ارگان محل شریک ساخته اند، اما تا اکنون کدام جواب رادریافت نکرده است.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران