آزمون کانکور در ولایات دایکندی و بامیان آغاز شد

توسط سلطان علی جوادی 08 ثور, 1400 385 0

 اولین روز آزمون کانکور در 25 ولایت کشور به شمول ولایات دایکندی و بامیان در یک فضای امن و با حضور پر شور متقاضیان کانکور به خصوص دختران برگزار شد.

دوست محمد فیضی رئیس هیئت اعزامی اداره ملی امتحانات کانکور در دایکندی گفت: در آزمون سراسری کانکور سال 1400 خورشیدی از ولایت دایکندی 4252 متقاضی اشتراک ورزیده اند که 1929 تن شان را دختران تشکل می دهند.

او افزود: در سه روز گذشته روند بایومتریک داوطلبان در فضای امن با شفافیت سپری گردید و امروز ما شاهد برگزاری امتحان کانکور دایکندی هستیم.

از سوی دیگر، رشیده شهیدی والی دایکندی خطاب به متقاضیان کانکور دایکندی گفت: این ولایت با تمام محرومیت های که دارند، دارای نیرو بشری هستند که به آن می توان افتخار کرد. شما آینده سازان کشور تان هستید، این شما هستید که با کمترین امکانات و با تلاش و زحمات شبانه روزی تان همیشه افتخارات بزرگ را کسب نموده اید.

در عین حال، صبح امروز(۸ثور‌) روند اخذ امتحان کانکور از نزد متقاضیان آن در دانشگاه دولتی ولایت بامیان نیز آغاز شد.

براساس گفته‌های مسئولان محلی بامیان، در امتحان کانکور سال ۱۴۰۰ از این ولایت به تعداد ۵۲۱۸ متقاضی اشتراک کرده‌اند که شامل؛ ۲۳۲۸ نفر داوطلب اناث و ۲۸۹۰ نفر‌ داوطلب ذکور می‌باشند. 

این آزمون دو روز دیگر ادامه خواهد یافت.

با این حال، داوطلبان کانکور، سهمیه بندی کانکور را« تبعیض‌آمیز و غیرموثر» میدانند و از وزارت تحصیلات عالی و حکومت افغانستان می خواهند که این سیستم لغو گردد.

اما دوست محمد فیضی سخنگوی اداره ملی امتحانات سهمیه بندی کانکور را رد کرده بلکه آن را یک امتیاز برای رشد کادر های محلی و بومی بیان می‌کند.

وی افزود: بیش از 210 هزار داوطلب در آزمون سراسری کانکور امسال اشتراک خواهند ورزید.

وی یاد آور شد، آخرین مرحله امتحانات کانکور افغانستان به تاریخ 15جوزا در کابل برگزار گردد و بعد از یک ماه نتیجه سراسری کانکور اعلان خواهد شد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران