رئیس دانشگاه بامیان: مشکلات دانشجویان را می‎‌بینم، می‌‎شرمم

توسط مسعود اختیاری 23 حمل, 1400 547 0

دکتر عبدالعزیز محبی، رئیس دانشگاه بامیان در گفتگویی اختصاصی با شبکه رادیو نسیم می‌گوید که چالش‌های بی‌شمار این دانشگاه « تاثیر منفی روی کیفیت تدریس می‌گذارد.» 

آقای محبی گفت: «به عنوان مسئول دانشگاه بامیان هر روز که وضعیت محصلین را می‌بینم که با چالش‌ها زندگی می‌کنند، به خود می‌شرمم.»

آقای محبی افزود که در دانشگاه بامیان با کمبود کادر علمی، بست‌های اداری و صنف درسی روبرو هستند: «یک نفر هم مدیر است و هم مامور.»

به قول دکتر محبی، «دانشگاه بامیان آب کافی ندارد و در ساحه خشکی ساخته شده که هیچ برنامه سرسبزی در آن امکان تطبیق شدن ندارد.»

رئیس دانشگاه بامیان نیز گفت: « ما با مشکل بسیار اساسی روبرو هستیم. تعیمرهای که در دانشگاه بامیان ساخته شده، مطابقت با وضعیت جوی این ولایت ندارد.»

آقای محبی در مورد مشکلات بودوباش دانشجویان دانشگاه بامیان گفت: « ما با کمبود تشکیل در خوابگاه‌های پسران و دختران روبرو هستیم و اعاشه گرم برای دانشجویان نداریم. اما این چالش‌ها را با مسئولان وزارت تحصیلات عالی در میان گذاشته‎ام.» 

رئیس دانشگاه بامیان گفت که خوابگاه دانشجویان دختر نیز به دلیلی این‌که با کمبود تشکیل روبرو است، هنوز فعال نشده است. او گفت: «اتاق‎ها، تعمیر و تمام وسایل آماده است. اما در خوابگاه دخترانه آب و برق وجود ندارد. و با کمبود تشکیل آشپز، خدمه و معلم هم روبرو هستیم.» 

حالا استادان دانشگاه بامیان دست به کار شده‌اند که بتوانند اندکی از مشکلات این دانشگاه کم کنند. آنان طرح سبزی دانشگاه بامیان را روی دست گرفته‎اند: « در 20 سال آینده از طریق این طرح می‌خواهیم دانشگاه بامیان را سرسبز کنیم و تعدادی از تعمیرها اعمار شود.»

به قول دکتر محبی، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در سال 1397 وعده داده بود که خاک‌برداری داخل دانشگاه بامیان را انجام می‌دهد، اما هنوز عملی نشده است.

اما چه تلاش هایی برای رفع این چالش‌ها شده است؟ 

رئیس دانشگاه بامیان پاسخ می‌دهد که آنان از دو طریق مستقیم و غیرمستقیم تلاش کرده‌اند چالش‌ها را کمتر کرده و آن را به مسئولین برسانند: «راه رسمی تماس با وزارت تحصیلات عالی و ارایه چالش ها وطرح ها بوده. راه دوم، مسیر غیرمستقیم است که در کمیته انکشافی دانشگاه بامیان کار می‌شود.»

بر بنیاد معلومات مسئولان، دانشگاه بامیان هفت دانشکده و 34 دیپارتمنت دارد. در این دانشگاه بیش از 7هزار تن از ولایت‌های مختلف از بدخشان تا نیمروز محصل هستند و در رشته‎های شرعیات، علوم طبیعی، زمین شناسی، تعلیم و تربیه، اقتصاد، علوم اجتماعی و زراعت تحصیل می‌کنند. به قول رئیس دانشگاه بامیان حدود 37 درصد دانشجویان این دانشگاه را دختران تشکیل می‌دهند که درصدی بالایی نسبت به سایر دانشگاه‎های کشور است. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 23 حمل 1400 11:32
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران