آغاز سال تعلیمی 1400؛ تاکید بر بهبود کیفیت درسی مکاتب دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 03 حمل, 1400 366 0

سال جدید تعلیمی با نواخته شدن زنگ مکتب توسط محمد اشرف غنی رئیس جهور در سراسر کشور آغاز شد. در ولایت دایکندی دانش آموزان و مسئولان ریاست معارف نیز آغاز سال تعلیمی 1400 را با شعار«معارف با کیفیت، آینده درخشان» با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی جشن گرفتند.

رحمت الله سیرت رئیس معارف دایکندی گفت: این ریاست معتهد هست، اهداف وزارت معارف را در سال جدید تعلیمی تطبیق و عملی نموده و آن چه در توان داشته باشد در راستایی بهبود کیفیت معارف دایکندی تلاش خواهد کرد.

او گفت: با آغاز سال تعلیمی 1400؛ بیش از 11 هزار دانش‏آموز جدید الشمول بر علاوه صنوف سال های قبل روانه مکاتب خواهند شد که یک آمار بالای می باشد.

گرچند؛ آقای سیرت کمبود معلمین و تعامیر مکاتب را از چالش های عمده فراروی دانش آموزان این ولایت بیان داشت، اما گفت: بزودی روند استخدام حدو 12 صد معلم را آغاز خواهد کرد.

رئیس معارف دایکندی کمبود تعامیر، اندک بودن امکانات و تجهیزات، نبود کتوب کافی برای دانش آموزان، عدم دسترسی  شاگرداتن مکاتب به آب آشامیدنی و مبرزهای صحی را از دیگر چالش های فراروی آن ها بیان داشت، اما وی تاکید ورزید، هیچگاه این چالش های مانع پیشرفت دانش آموزان ما شده نمی توانند.

او افزود: در سال 1400 روند ساخت 18 باب مکتب با کمک کشور عربستان از سوی وزارت احیاء و انکشاف دهات در دایکندی آغار می شود و نیز برای 12 باب مکتب دیگر دیوار احاطه ساخته خواهند شد و هم چنان 12 پروژه تعمیر مکتب با حمایت کشور هندوستان و دولت افغانستان تحت کار قرار دارند.

به گفته رئیس معارف دایکندی در این ولایت 467 باب مکتب فعال می باشد که تا اکنون 220 باب آن فاقد تعمیر اند.

با این حال، ضیا همدرد والی دایکندی گفت: معارف دایکندی طی سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و این رشد معارف منوط به حمایت مردم می باشد. 

او گفت: پدر و مادر این سرزمین تمام سختی های اقتصادی را متقبل می‌شود، اما نمی گذارند که فرزندان شان از مکتب رفتن باز بمانند.

همدرد افزود: سال گذشته یک سال پر چالش برای دانش آموزان و مردم و خلاهای زیادی در قسمت تعلیم و تربیه بوجود و نیاز جدیست که این خلا ها درسال تعلیمی رفع گردد.

وی علاوه نمود: نواختن شدن زنگ مکتب در حقیقت آغاز صلح و آبادی و رفاه جامعه می باشد.

از سوی دیگر، دانش آموزان و والدین آن ها از آغاز سال تعلیمی اظهار خوشحالی می کنند، اما تاکید می ورزند، در سال جدید تعلیمی روی بهبود کیفیت درسی و پر کردن خلاهای بوجود آمده در عرصه تعلیم وتربیه دانش آموزان بیشتر توجه صورت گیرند.

والدین دانش آموزان از ریاست معارف و نهادهای همکار خواستند، در سال جدید تعلیمی نظارت جدی از مکاتب، روند تدریس معلمین و دانش‎آموزان داشته باشند.

رئیس جمهور سال تعلیمی 1400 را با نواختن زنگ مکتب در لیسه امانی کابل آغاز کرد. او گفت: در سال 1400 خورشیدی 11 هزار 183 بست آموزگاری به رقابت گذاشته می شود و یک هزار و 800 باب تعمیر جدید مکاتب ساخته خواهد شد.

رئیس جمهور به معلمان مکاتب اطمینان داد: افزایش معاش آنان از اول حمل قابل اجراست و در وسط سال عملی خواهد شد.

رئیس جمهور امسال را سال دیجتال سازی افغانستان خواند و گفت: عرضه خدمات دیجتالی برای معلمان، دانشجویان و کارمندان وزارت های  معارف و تحصیلات عالی در صدر برنامه های حکومت قرار دارد.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران