شکایت‏ ها از پایین بودن کیفیت درسی مکاتب دایکندی

شماری از باشندگان ولایت دایکندی می گویند؛ نبود امکانات درست در مکاتب، عدم مدیریت منظم، دسترسی محدود دانش آموزان به کتب و اندک بودن تعامیر تدریسی و ده‌ها موارد دیگر باعث شده اند که حضور اطفال این ولایت در مکاتب کاهش یافته یا اینکه بعضی ها دروس را نیمه تمام گذاشته و مکاتب را ترک گویند.

فرامرز مهدوی باشنده ولسوالی پاتو دایکندی گفت: اکثریت از مکاتب مناطق دور دست این ولسوالی تا حال فاقد تعمیر بوده و در این راستا هیچ‎گونه تلاشی از سوی اداره محلی دایکندی صورت نگرفته است.

او افزود: مردم مناطق لوره شیو، سهور و بیری سالانه خودجوشانه یک مبلغ پول را جمع آوری نموده و اساتید استخدام می نمایند تا فرزندان شان را آموزش دهند.

به گفته وی، ریاست معارف دایکندی تنها کاری که برای این ولسوالی انجام داده، آمریت معارف را فعال ساخته است.

او علاوه نمود: اکثریت از مکاتب که تحت کنترول طالبان قرار دارند در ولسوالی پاتو غیرفعال اند.

در همین حال، نعمت الله جعفری باشنده قریه دوردست لوره شیو در ولسوالی پاتو می‎گوید: کسی نیست تا به مشکلات مکاتب شان رسیدگی کند و صدای شان را بشنود.

چالش‎ها فراروی دانش آموزان تنها به ولسوالی پاتو دایکندی خلاص نمی شود، بلکه دانش آموزان در ولسوالی های دیگر دایکندی نیز با مشکلات چون؛ کمبود معلمین مسلکی، عدم دسترسی کافی به مواد و ممد درسی، کمبود کتوب درسی روبرو اند.

از این میان در ولسوالی خدیر نیز مردم از مشکلات معارف شکایت دارند. باشندگان این ولسوالی فعالیت مکاتب را سمبولیک خوانده می‎گویند، هیچ معلم مسلکی برای تدریس دانش آموزان وجود ندارند، بلکه افراد بی‎سواد به شغل مقدس معلمی گماشته شده‎اند.

به گفته باشندگان ولسوالی خدیر، شاگردان با کمبود مواد درسی در مکاتب روبرو اند و والدین مجبور اند از هزینه شخصی شان، این نیازمندی ها را تکمیل کنند.

باشندگان و دانش آموزان ولسوالی خدیر مسئولان معارف را به بی توجهی در قسمت نظارت  از مکاتب متهم می‏کنند.

 آنان می‏گویند، از مکاتب نظارت دوامدار و منظم درست نمی گیرد و معلمان نیز مورد ارزیابی قرار نمی گیرند تا یک تحرک میان معلمان و دانش آموزان بوجود آیند.

از سوی هم، شماری از فعالان جامعه مدنی دایکندی بدین باور است که طی چند دو و سه سال اخیر علاقمندی مردم نسبت به فراگیری علم ودانش کم رنگ شده اند. آنان دلیل این رنگ باختی را مدیریت نه چندان درست مسئولان معارف وفراهم نشدن امکانات درست برای بهبود کیفیت معارف بیان می کنند.

میرزا حسنی، رئیس شبکه جامعه مدنی گفت: اگر در این راستا از سوی ریاست مسئولین تلاش صورت می‏گرفت، حالا 80 درصد مشکلات معارف در این ولایت رفع می‎گردید.

در همین حال ریاست معارف ولایت دایکندی بعضی مشکلات را پذیرفته می‎گوید؛ بیش از 50 درصد مکاتب ولسوالی های دایکندی بدون تعمیر اند و از این میان ولسوالی های پاتو و ناوه‎میش با مشکلات جدی تری روبرو اند.

رحمت الله سیرت، رئیس معارف دایکندی گفت: هنوز آمار مشخص ندارد که در سال جاری چه تعداد تعمیر برای مکاتب در این ولایت ساخته اند.

او افزود: بنابر حکم رئیس جمهور افغانستان، ساخت مکاتب از عهده ریاست معارف برداشته شده و به دوش ریاست های انکشاف دهات و شهرسازی قرار گرفته است.

اما در این راستا رحمت الله سیرت رئیس معارف دایکندی گفت: چندین سال است که از سوی وزارت معارف کتوب تازه به چاپ نرسیده است، اما سالانه 3 میلیون افغانی دیگر مواد درسی برای مکاتب خریداری می‏گردد.

او کمبود بست معلمین دربعضی مکاتب را می‏پذیرد، اما می‏گوید؛ معلمان استخدام شده از پروسه آزاد جذب می‏گردند و دارای ظرفیت خوب اند.

به گفته او، سالانه بیش از 1500 معلم در دایکندی استخدام می‏کند.

براساس آمار که ریاست معارف ولایت دایکندی در اختیار شبکه رادیو نسیم قرار داده است، قرار است 18 باب مکتب در سال آینده از سوی ریاست احیاء و انکشاف دهات ساخته شود و 12 پروژه دیگر نیز برای ترمیم بعضی از مکاتب از طریق این ریاست تطبیق خواهد شد و همچنان از 18 پروژه که قرار بود در سال جاری از سوی ریاست شهرسازی ساخته شود، تنها کار 8 پروژه آن آغاز شد.

این ریاست همچنان بیان داشت، در سال جاری 8 پروژه برای ساخت مکاتب و لیلیه از سوی کشور هندوستان در نظر گرفته شده بود که تنها 3 مکتب آن تکمیل شده است و همچنان کار ساخت 3 مکتب «وطنه خدیر»، «چوچان» و «متوسطه عرفان خدیر» در سال جاری آغاز گردید که از این میان تنها کار ساخت مکتب وتنه تکمیل گردیده است.

به گفته این ریاست، پروژه های مانند ساخت مکاتب «کتیجک»، «وتمه» و «غیبی» به دلایل مختلف متوقف است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در جمعه, 17 دلو 1399 00:15
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران