معارف بامیان: 10 درصد دختران به دلیل ازدواج زودهنگام ترک مکتب کرده اند

توسط انور سعادتیار 29 عقرب, 1399 484 0

مسئولان در ریاست معارف بامیان می‌گویند، ده درصد دختران دانش‌آموز بامیانی به دلیل ازدواج زودهنگام، ترک مکتب و تحصیل می‌کنند.

ایوب امیری، رئیس معارف ولایت بامیان می‌گوید، بر بنیاد یافته های این ریاست در سال ۱۳۹۷، دست‌کم دوازده هزار کودک از آموزش و پرورش محروم اند که بیش از نیمی این شمار را دختران تشکیل می‌دهد.

به گفتۀ او، اکثریت این رقم را دختران تشکیل می‌دهد و دلیل اصلی محرومیت دختران از ادامۀ آموزش، ‌ ازدواج زودهنگام بوده است.

فقر، رسم و رواج‌های ناپسند و تبعیض جنسیتی از عوامل دیگری اند که مانع رفتن دختران بامیانی به مکتب شده است.

رئیس معارف بامیان می‌گوید که اکثریت دختران دانش‌آموز در ولسوالی‌های سیغان، کهمرد و بخش‌های مرکزی این ولایت تا صنف نهم درس می‌خوانند و سپس به ازدواج زودهنگام تن می‌دهند.

گل‌بخت (نام مستعار)، دختر خانمی‌ست که تا صنف دهم در یکی از مکتب‌های مرکز بامیان درس خوانده و در شانزده ساله‌گی ازدواج کرده است. او پس از ازدواج از رفتن به مکتب محروم می‌شود.

گل‌بخت که چند سالی از ازدواجش می‌گذرد، صاحب فرزند شده است. او می‌گوید که دولت و نهادهای حامی زنان نباید در برابر ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان دختر سکوت کنند.

به گفتۀ مسئولان ریاست معارف بامیان، محرومیت به دلیل ازدواج زودهنگام دلیل اصلی است، اما فقر و تنگ‌دستی نیز پای دختران و پسران فقیر را از رفتن به مکتب قطع کرده است.

نبی ۱۴ساله، باشنده روستای جگره‌خیل مرکز بامیان می‌گوید که تا صنف ۴ درس خوانده، اما به دلیل فقر و تهی‌دستی نتوانسته به آموزش ادامه بدهد.

مسئولان دفتر زون مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان می‌گویند که آموزش و پرورش حق بشری هر شهروند است و دولت باید زمینهٔ آموزش و پرورش را برای همه فراهم کند.

جواد دادگر، رئیس دفتر زون مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که هزاران کودک بامیانی از آموزش و پرورش محروم‌اند.

او آمار دقیقی نمی‌دهد، اما می‌گوید که فقر، رسم و رواج‌های ناپسند و ازدواج زودهنگام سبب شده است دختران و پسران زیادی از نعمت آموزش و پرورش محروم شوند.

او با انتقاد از برنامهٔ ملی آموزش و پرورش وزارت معارف می‌گوید که این طرح برای مناطق سرد سیر، به‌ویژه بامیان مؤثر نبوده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در جمعه, 30 عقرب 1399 05:32
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران