تعمیرمکتب شهید وحدت ملی از سوی کمیشنر عالی ملل متحد در امور مهاجران در ولایت بامیان به بهره برداری سپرده شد

توسط مسعود اختیاری 27 عقرب, 1399 477 0

فلیپ‌بو گراندی کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران و نورالرحمن اخلاقی نامزد وزیر وزارت مهاجران و عودت کنندگان کشور در سفری به ولایت بامیان مکتب دخترانه و پسرانهٔ شهید وحدت ملی«استاد عبدالعلی مزاری» را گشایش و به بهره‌برداری سپرد.

آقای گراندی در نشستی که به این مناسبت برگزارشده بود گفت: بامیان در زمینهٔ آموزش مشترک دختران و پسران در یک صنف از دیگر ولایت های افغانستان پیشگام است.

به گفتهٔ او بامیان یکی از ۲۰اولویت های کمیساریای عالی ملل متحد در امور مهاجران است.

آقای گراندی از ادامه درگیری ها و افزایش خشونت در افغانستان ابراز نگرانی کرد و افزود که افزایش خشونت ها سبب افزایش بیجا شده‌گان داخلی و مهاجرت های غیر قانونی شده است.

این مقام بلند پایه سازمان ملل متحد در امور پناه‌جویان وعده سپرد، در «کنفرانس جینوا» که در هفتهٔ آینده برگزار خواهد شد، از کشور های جهان خواستار ادامهٔ کمک ها برای توسعه افغانستان می‌شود.

ایوب امیری رییس معارف بامیان نیز می گوید که مکتب شهید وحدت ملی با هزینهٔ بیش از ۳۵۰هزار دالر آمریکایی از سوی کمیساریای عالی ملل متحد در امور مهاجران اعمار شده است.

آقای امیری افزود: این مکتب دارای ۱۶اتاق به شمول صنف های درسی، اداری و کمپیوتر لب می‌باشد.

بر بنیاد گفته های رییس معارف بامیان؛ مکتب ابتدایی شهید وحدت ملی ۲۶۷دانش آموز دختر و پسر دارد که در سال آینده این مکتب به لیسه «شهید وحدت ملی» ارتقا پیدا خواهد کرد.

سکینه ابراهیمی یک تن از مهاجران که از کشور ایران به ولایت بامیان عودت کرده است، همکاری های کمیساریای عالی ملل متحد در امور مهاجران را برای برگشت کننده‌گان مؤثر توصیف کرد و خواهان تداوم این کمک ها در مناطق مرتفع مرکزی کشور شد.

نجیبه معصومی آمر مهاجران و عودت کنندگان بامیان نیز می گوید که «UNHCR» سه باب مکتب در مرکز بامیان برای عودت کنندگان اعمار کرده است.

بانو معصومی بیان داشت که بیش از ۱۲هزار برگشت کننده و ۶هزار بیجا شدهٔ داخلی در مرکز و لسوالی های بامیان بودوباش دارند که نیازمند کمک های بشر دوستانه اند.

مقام های محلی بامیان و مقام های وزارت مهاجران و عودت کنندگان نیز از کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناه‌جویان خواستند که ولسوالی های ورس و یکه ولنگ را نیز در پوشش برنامه های‌ این سازمان جهانی قرار داده و برای بهبود شهرک های مهاجران بامیان با اداره محلی این ولایت همکاری کند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در جمعه, 30 عقرب 1399 05:34
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران