نخستین جشنوارهٔ برداشت محصول؛«مانده نباشی دهقان»

توسط انور سعادتیار 01 عقرب, 1399 264 0

نخستین جشنوارهٔ برداشت محصول؛«مانده نباشی دهقان»

برای نخستین بار جشنوارهٔ زیر نام«برداشت محصول» با شعار«مانده نباشی دهقان» در پایان فصل جمع آوری محصولات زراعتی در ولایت بامیان برگزار شد.

این جشنواره از سوی اداره محلی بامیان به هدف ارج‌گذاری  به تلاش های کشاورزان این ولایت راه اندازی شده است.

لطیفه محسنی معاون امور فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی والی بامیان می‌گوید که این جشنواره شامل برنامه های فرهنگی و هنری چون؛ اجرای موسیقی و بازی‌های محلی، نمایشگاه های محصولات زراعتی، غذا های محلی و صنایع دستی می‌باشد.

به گفتهٔ بانو محسنی ادارهٔ محلی بامیان در کنار این که از تلاش های کشاورزان این ولایت تقدیر می‌کند، در تلاش رونق و معرفی  بازی ها و سرگرمی های بومی این ولایت است.

اعلا رحمتی والی بامیان نیز می گوید؛ محصولات زراعتی این ولایت امسال در نتیجهٔ تلاش های کشاورزان افزایش چشم‌گیری داشته اند که تنها ۷۶هزار تن غلهٔ تولید شده در بامیان نزدیک به ۵۰درصد نیازمندی باشندگان این ولایت را رفع‌ می کند.

آقای رحمتی از افزایش حاصلات کچالو یاد کرد و افزود که در سال جاری خورشیدی، دهقانان بامیانی ۱۸هزار هکتار زمین را کچالو کشت کرده بودند که از این  شمار مساحت زمین ۳۸۰هزار متریک تن کچالو برداشت کرده اند.

به گفتهٔ والی بامیان این رقم نسبت به سال گذشته افزایش ۱۲درصدی حاصلات کچالو را نشان می‌دهد.

از سوی هم کشاورزان بامیانی از برگزاری جشنواره«برداشت محصول» استقبال می‌کنند، اما از پایین بودند قیمت کچالو و نبود بازار مناسب برای فروش محصولات زراعتی شان شکایت دارند.

حاجی کریم داد یکی از کشاورزان مرکز بامیان می‌گوید، امسال از زمین هایش ۳هزار سیر کچالو برداشت کرده است، اما از سال گذشته به این طرف قیمت کچالو در بازار ها پایین آمده و او هر سیر کچالو را به ۸۰ تا ۱۰۰افغانی فروخته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 عقرب 1399 20:34
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران